0

Fuerteventura s tajemnou vilou Winter

Aktuality
Fuerteventura s tajemnou vilou Winter

Fuerteventura s tajemnou vilou Winter

28.8.2017

Fuerteventura s tajemnou vilou Winter je ostrov v souostroví Kanárské ostrovy v Atlantském oceánu. Stejně jako celé souostroví je součástí Španělska a jde o jeho druhý největší ostrov. Spolu s ostrovy Lanzarote a Gran Canaria tvoří provincii Las Palmas. Rozloha ostrova činí 1 660 km². Žije na něm přibližně 107 000 obyvatel. Z Kanárských ostrovů je ostrov Fuerteventura sice nejsušší, zato má ale nejstálejší a nejteplejší počasí. Teplota se většinou pohybuje mezi 18 až 40 °C.  Ostrov nabízí rozlehlé pláže s tmavým vulkanickým i světlým pouštním pískem, čisté moře i hory ve vnitrozemí. Slunce, písek, vyprahlé duny, skalnaté horské hřebeny a pasoucí se kozy - to je Fuerteventura. Tento ostrov je nejdelší z Kanárského souostroví a není divu, že je často připodobňován k Sahaře. Součástí ostrova je ostrůvek Lobos.

Dovolená na Fuerteventuře láká na rozsáhlé bílé pláže plné slunce a milovníky vodních sportů na ideální podmínky. Proto si jej velmi oblíbila i známá herečka Nella Boudová, které se zde dokonce loni na Silvestra na pláži provdala a velmi často zde tráví svůj volný čas. Na ostrově panuje drsnější podnebí a to zejména vlivem chladnějšího větru zvaného Gota Fría. Jméno „Fuerteventura“ nemá jednoznačný význam. První část slova fuerte znamená „silný“, slovo ventura ale může být označením pro „štěstí“, „dobrodružství“ či „vítr“ (španělsky viento či ventarrón - ostrov je velmi větrný). Typický silný vítr místní využívají pro chod větrných mlýnů a obdivuhodným se stal zejména pro milovníky windsurfingu. Ostrov je druhý největší v souostroví a nachází se mezi Evropou a Afrikou, asi 100 km od pobřeží Afriky. Má nejdelší pobřeží, na kterém je více než 150 přírodních širokých pláží. Teplota se většinou pohybuje mezi 18 až 40 °C. Nejvyšším vrcholem je Jandía (807 m), která leží na jihozápadě ostrova. Krajina je převážně pouštní, povrch tvoří sopečné horniny a podnebí je velmi suché. Vítr na ostrov často přináší písek ze Sahary, čímž napomáhá vzniku nových pláží na východním pobřeží. Na ostrově roste mnoho typických druhů rostlin: např. voskovník, planika velkoplodá, cesmína ostrolistá, borovice kanárská a datlovník kanárský, který se vyskytuje pouze na tomto souostroví.

Nejlepší pláže Fuerteventury

Najdete  zde ty nejkrásnější pláže z celých Kanárských ostrovů. Oceníte pozvolný přístup do moře díky mělkému dnu a průzračnou vodu zbarvenou do tyrkysových odstínů. Zatímco v severní části ostrova jsou turisty velmi  navštěvované, na jihu kolem Cofete jsou ještě téměř nedotčené. Je to jedna z nejdivočejších pláží s menším městským rozvojem zato s většími zážitky. Najdete ji na severu poloostrova Jandí, na jihu ostrova Fuerteventura.  Vidět Cofete je doslova zážitek. Nekonečné pláže se žlutým pískem, nezkrotný oceán a absolutní pocit svobody. Táhne se v délce 12 km, je zde málo domů, chybí asfaltové cesty a ideální je vydat se sem v terénním voze.

Nejdelší a nejmalebnější pláž najdete v letovisku v Costa Calma. Nádherné pláže s křišťálově čistou azurovou vodou objevíte na pláži Playa de Sotavento. Pláže se táhnou v délce 22 km a v jižní části, zvanou Morro Jable najdete promenádu a městskou pláž s restauracemi, bary a kavárnami.

Na ostrově Lobos ležícím asi 3 kilometry od Fuerteventury se nachází spousta skrytých pláží a malých zátok.  Proto tady často narazíte na nudistické pláže.

Pokud máte rádi nové nedotčené pláže, vydejte se terénním autem na poloostrov Jandía. Tam najdete více jak 150 nejpůvabnějších pláží, které vám dopřejí ticho a klid. Turisty velmi oblíbená  je pláž Playa de las Pilas s bílým pískem blízko vesnice Cofete vyžaduje sice větší úsilí, ale litovat určitě nebudete. Terénním autem se dostanete také k odlehlé pláži Playa de Barlovento, kde si přijdou na své zejména potápěči. Pobřeží ostrova Fuerteventura měří asi 325 kilometrů a polovinu z něj tvoří, zejména na západním pobřeží, strmé břehy. Písečné pláže zaujímají 150 kilometrů, dalších 20 kilometrů zabírají pláže s malými oblázky. Většina pláží leží u prázdninových středisek na poloostrově Jandía a na severu u Corraleja. Po celém západním pobřeží s výjimkou La Pared a El Cotilla je koupání zakázáno, protože se zde vyskytují nebezpečné proudy a zrádná skaliska.Pozor, sluneční záření je na Fuerteventuře dvakrát až třikrát intenzivnější, než ve střední Evropě.

Pláže na poloostrovu Jandía

Playa del Matorral  3 800 metrů dlouhá a 150 metrů široká pláž ze světlého písku.

Playa de Butihondo  2 000 metrů dlouhá pláž se zlatožlutým pískem

Playa Cofete  málo navštěvovaná pláž na západním pobřeží táhnoucí se po úbočí hory s tajemnou vilou Winter. O záhadném domě na horském úbočí nad pláží Cofete se příliš mnoho nedozvíte, povídání o něm se vyhýbají i místní obyvatelé. Po španělské občanské válce věnoval fašistický diktátor generál Franco kus poloostrova Jandía Hitlerovi. Nacistický architekt Winter zde ještě před druhou světovou válkou začal s výstavbou luxusní veliké vily s mnoha pokoji, jednacím sálem a strážní věží. Právě zde, na konci světa, se pak za války setkávali pohlaváři nacistické tajné služby při nejutajenějších jednáních o dalších osudech světa. Několik měsíců po konci války sem přijížděly nejrůznějšími cestami nacistické špičky prchající před spravedlností a odsud se pak loděmi dostávaly do států Latinské Ameriky.

Vila byla údajně podzemním tunelem spojena s velkou podmořskou jeskyní, v níž mohly parkovat ponorky. Jedna z neověřených teorií například tvrdí, že nacisté utíkali do zahraničí právě v ponorkách, z nichž pak na širém moři přestoupili na lodě. Tudy se údajně dostal z Evropy také obávaný doktor Mengele.

Pláž patří k nejkrásnějším na ostrově, je vhodná zejména pro dlouhé procházky.

Playa Esquinzo 3 km dlouhá pláž s krásným, světlým pískem.

Playa de Sotavento údajně nejkrásnější evropská pláž. Koupání je tady skutečným požitkem. Sotavento je součástí soustavy pláží, tvořící společně jednu nekonečnou, třicetikilometrovou pláž.

Playa Barca 2 200 m dlouhá pláž pokrytá světlým pískem.

Playa Costa Calmatéměř tři kilometry dlouhá pláž plná krásného, světlého písku.

Playa de Juan Gómez  menší, asi 400 metrů dlouhá pláž se světlým pískem.

Playas de Corralejo asi 9 km dlouhá pláž s nádherným světlým pískem.

Playas del Cotillo 2 800 metrů dlouhá pláž ze světlého až bílého písku.

Přírodní zajímavosti

Na několika místech na ostrově najdeme velká pole větrných elektráren, která však zajišťují pouze malou část elektrické energie.

Cueva del Llano je unikátní přírodní útvar, který se vyskytuje v oblastech, jež byly v minulosti postiženy sopečnými výbuchy doprovázenými tekoucí lávou. Ta totiž na některých místech vytvořila jakési jeskyně či tunely. A právě Cueva del Llano je jedním z těchto výjimečných míst. Kdysi se tu prý střídala roční období podobně jako u nás. Kromě toho vědci v lávových hlubinách nalezli kosti již vyhynulých živočichů. Jeden z nich ovšem přežil a dokonce je specifický jen pro toto místo a nikde jinde ho neuvidíte. Jde o slepého bezobratlovce, který vypadá trochu jako pavouk.

Ostrov Los Lobos   je maličký ostrůvek, který se ukrývá ve vodách Atlantiku směrem na severovýchod od nejsevernějšího břehu ostrova Fuerteventura (asi dva kilometry od letoviska Corralejo) a kam se nejlépe dostanete lodí, motorovým člunem nebo jachtou. Na ostrově se nachází přírodní rezervace, která skýtá některé vzácné druhy ptactva a rostlin, jež lze spatřit jen na tomto malém kousku země. Krom toho je ostrůvek vhodný k pěkným procházkám, odpočinku na plážích či rybaření. Ne všechny části Los Lobos jsou však přístupné. Pokud jde o historii ostrůvku, je to území ve srovnání s ostatními Kanárskými ostrovy o poznání mladší, staré „jen“ několik tisíc let. Ovšem co mají všechny společné, je skutečnost, že pocházejí z činnosti zdejších sopek, Los Lobos nevyjímaje. Přestože je ostrůvek malý a relativně mladý, má za sebou docela bohatou historii. Ta je spjata například s piráty, kteří si z něj vytvořili svou skrýš pro své poklady. Typický pro Los Lobos býval také v minulosti výskyt tuleňů, podle kterých je také pojmenován.

Přírodní rezervace Parque Natural de las Dunas  leží na severu ostrova v oblasti El Jable. Na několika kilometrech čtverečních se rozkládá přírodní rezervace. Jak název napovídá, jde skutečně o místo, kde můžete spatřit pravé pouštní duny. Zničehonic se ocitnete v oblasti věčného, všudypřítomného písku. Ten společně s větrem vytváří pravidelné nánosy, které formují úchvatnou zvlněnou krajinu. Kolem ostrovní pouště je vybudována síť silnic, takže až do bezprostřední vzdálenosti od dun se dostanete autem. Dokonce jsou tu místa určená k parkování. Areál se nachází v blízkosti pobřeží, proto i zde najdete nádherné pláže.

Aquapark Baku se nachází u letoviska Corralejo na severu ostrova. Jsou zde atrakce pro úplně malé děti i pro dospělé. Vyplatí se strávit zde celý den, protože atrakcí je opravdu hodně. 

Město Betancouria starobylé městečko  ve vnitrozemí ostrova s hezkou architekturou a klidem. Najdeme zde mimo jiné zajímavé Museo Arqueologico de Betancuria,  které soustřeďuje některé artefakty ze života původních obyvatel. Před muzeem můžete obdivovat stará děla z 18. století, uvnitř pak především předměty, jež užívali lidé na ostrově před mnoha staletími v každodenním životě.

Maják El Faro de Entalada se nachází asi 5 kilometrů východně od letoviska Las Playitas. Poměrně rozlehlá budova majáku je vystavěna z kamene, jeho obílené zdi s červeným lemováním a zvýrazněním kresby kamenů se nádherně vyjímají na vrcholu kopce a jsou vidět opravdu zdaleka. K majáku vede silnička.

Plavba ponorkou Subcat Submarine  ponorka vyráží do hlubin nedaleko letoviska Morro Jable, kam svážejí zvídavé zájemce autobusy z celého ostrova. A jde o atrakci skutečně výjimečnou; vždyť podobných turistických ponorek je na světě pouhých 15. Nenechte si tedy ujít tuto jedinečnou příležitost cítit se jednou jako kapitán Nemo ve svém Nautilu. Celá jízda trvá hodinku a půl a za tu dobu si stihnete prohlédnout podmořské krásy v hloubce až 30 metrů.

Vesnička Tefia  je zde malé Eko muzeum La Alcogida. Je zde všeho všudy asi jen deset domků a to včetně hlavního statku. Ale uvnitř můžete najít vše, jak to dříve bývalo - najdete zde mlýn a mlýnské kameny, pec, pomůcky pro výrobu sýrů, hrnčířství, kovářství… Jinými slovy - pokud vesničku Tefia navštívíte, budete mít krásnou možnost poznat, jak to na Fuerteventuře vypadlo dříve, když o turistickém ruchu ještě nikdo neslyšel a kdy se zde žil běžný život spojený se zemědělstvím a výrobou.

Vrak lodi American Star  jde o zcela unikátní záležitost, která láká návštěvníky svou až uchvacující bizarností. Z mořských vln se totiž vypíná mohutný trup ztroskotané lodi, který vyvolává v očích těch, kteří se sem vypraví, neskrývaný úžas a spoustu otázek. Ale také probouzí fantazii. Různých legend a historek existuje bezpočet. Skutečnost je ta, že majestátní loď, která byla kdysi chloubou  americké námořní armády započala svůj poměrně dlouhý život v roce 1936. Během mnoha let fungování změnila několikrát jméno i účel. Osudnou se jí stala až plavba v roce 1994 do Thajska, kde se měla stát botelem. Na cestě ji zastihla prudká bouře, která ji donutila nedobrovolně zakotvit u břehů Kanárských ostrovů. Po dvou dnech se zlomila na dva kusy, což znamenalo konec nadějí na její záchranu. Posádka se naštěstí zachránila, ale přesto si loď vybrala své oběti. Byli to zvědavci, kteří chtěli vrak spatřit zblízka nebo do něj vstoupit a mořské proudy, které jsou v okolí vraku velmi nebezpečné je stáhly ke dnu. Vrak najdete u pláže Playa de Garcey.

Areál La Lajita AreálLa Lajita je nádherné místo poblíž letoviska Costa Calma a kde najdete zoologickou zahradu, botanickou zahradu, dětské hřiště s dětskou farmou, kde si děti mohou sáhnout na různá zvířata či se svézt na poníkovi. Dospělí si pak mohou užít například Safari na velbloudech. V botanické zahrada najdeme více než 2300 rozdílných druhů rostlin, zejména kaktusů. V ZOO najdete žirafy, krokodýly, lachtany, různé ptáky a papoušky, hrochy i gepardy.  

Archeologické naleziště Pohladí de La Atalayita

Poblado de La Atalayita Ve vyprahlé pustině nedaleko přímořské vesničky Pozo Negro se nachází velmi staré pozůstatky osídlení původními obyvateli, kteří pocházeli ze Severní Afriky. Dnes lze z tehdejších obydlí spatřit jen kamenné obvodové zdivo, okna a vstupy do budov. V novém naučném centru si návštěvníci mohou prohlédnout některé archeologické nálezy z tohoto místa.

Mlýn Molino de Antigua  pravý větrný mlýn, který stále funguje a slouží k výrobě tradiční mouky z pražených obilovin a kukuřice zvané gofio, jež je součástí výtečné ostrovní kuchyně. V areálu je v provozu také centrum lidové tvořivosti s pěknou zahradou, výstavními plochami, kavárnou a obchůdkem se suvenýry.

El Museo de la Sal  je solné muzeum, které se soustředí na vše, co se točí kolem soli a její spojitosti s Kanárskými ostrovy, ale i mimo ně, a poskytuje zajímavé informace o tom, jaký význam a účel měla sůl v minulosti pro lidstvo. Zvídavým návštěvníkům pak vysvětlí, jak fungují zdejší solná pole. Jde o malá, uměle vybudovaná jezírka, kam se napustí mořská voda. Ta se filtruje přes písek, na slunci se pomalu vypařuje a výsledkem celého procesu je čistá sůl. Muzeum najdeme jižně od letoviska Caleta de Fuste na východním pobřeží ostrova.

Na čem si pochutnat  základní potravinou jsou ryby v různých podobách. 

  • tradiční jsou slané ryby – lýce.
  • Jareas – vykuchané, nasolené malé rybky, které se suší zavěšené asi čtyři dny na slunci,
  • Sancocho  tradiční kanárské jídlo, nesmí chybět na Velký pátek, základem je solená ryba (nejčastěji mořský okoun), brambory, batáty, gofio, vše zalité kanárskou omáčkou mojo (horká pepřová omáčka).
  • Papas arrugadas  pokrm z „pokrčených“ brambor (brambory vařené v mořské vodě) s omáčkou mojo  
  • Puchero canario  masový guláš s veškerou zeleninou, dále s cizrnou, sladkými bramborami a kukuřicí
  • Caldo de pecado  rybí polévka s bujónem a pečivem, ryba je buď v polévce nebo zvlášť na talíři
  • Ropa vieja  bezmasý pokrm z cizrny, cibule, rajčat a opečených brambor
  • Sýry majoreto a palmero jsou vyrobeny z kozího mléka s přídavkem mléčného ovsa. Získaly spoustu cen a jsou chráněným výrobkem Kanárských ostrovů.