0

Sharm El Sheikh, objevte znovu zapomenutou nádheru

Aktuality
Sharm El Sheikh, objevte znovu zapomenutou nádheru

Sharm El Sheikh, objevte znovu zapomenutou nádheru

5.6.2017

Sharm El Sheikh patří mezi nejznámější letoviska v Egyptě. Leží na jižním cípu Sinajského poloostrova. Své návštěvníky láká zlatavým pobřežím, průzračnou vodou Rudého moře, nekonečným sluncem, uhrančivou přírodou, dokonalým pohodlím a svým evropským charakterem. Dnes byste stěží uvěřili, že byl Sharm El Sheikh ještě v 60. letech tichou a ospalou rybářskou komunitou. Do výstavby byly během let investovány nemalé částky, a stejně tak do ochrany zdejší přírody. Ta totiž disponuje unikátními ekosystémy, které dávají život mnoha zástupcům fauny a flory, například mořským korálům, jež jsou lákadlem potápěčů a podmořských fotografů. Zajímavostí, která jistě nemalou měrou přispěla k popularitě místa, je skutečnost, že se tu konaly některé významné konference mezinárodního významu a že slavná rallye Paříž – Dakar měla právě v Sharm El Sheikhu svůj cíl.

Jedním z podstatných faktorů, jež mají vliv na oblíbenost tohoto místa, je podnebí. V zimním období dosahují teploty 15 – 35 st. C, průměrně kolem příjemných 20 st. C, v létě je klíma velmi horké a teploty stoupají až ke 45 st. C. Téměř nikdy zde neprší.

V Šarm aš-Šajchu je platidlo egyptská libra, ale doporučujeme vzít si sebou dolary. Místní obyvatelé mají kur Euro:Dolaru, 1:1. Výběr z bankomatů není jednoduchý a bankomat vydává egyptské libry a ty se nesmí vyvážet. Správně byste je měli na letišti odevzdat do boxů plných peněz.

Pláže jsou písčité a jednotlivé hotely vlastní písečné pásy při pobřeží, které jsou výlučně k dispozici jejich hostům. V celém okolí je možno nalézt ještě řadu dalších zátok a pláží. Na plážích se lze mimo slunění a koupání věnovat i vodním sportům, zejména výborné podmínky jsou zde pro windsurfing, potápění a šnorchlování.

Naama Bay - je přírodní zátoka v  Sharm El Sheikh, kde najdeme jedny z nejkrásnějších a nejznámějších útesů celého Egypta. Je považována za hlavní středisko pro turisty ve městě, protože je proslula svými kavárnami , restauracemi , hotely a bazary.

Národní park Ras Mohamed se stal prvním mořským národním parkem v Egyptě. Nachází se na jižním cípu Sinaje, rozkládá se na ploše 480 km čtverečních. Nabízí ohromující pohled na nedotčenou poušť a bílé písčité pláže. K dispozici je také slané jezero.Park má dvě části, pevninskou a mořskou. Mořská část parku obsahuje velké množství mořských živočichů, jako například želvy, barakudy, manty a žraloky. V pevninské části parku lze vidět především velké množství ptactva. Zajímavostí jsou i velké mangrovníkové porosty.

Sharm Water Park je vodní park Aqua Blu Je to obrovský vodní ráj se 44 vodními atrakcemi, které zaujmou nejen děti, ale i dospělé. Všechny bazény jsou v zimním období vyhřívány. Je to vlastně obrovský zábavní park s různými skluzavkami, stříkajícími polštářky, vodními hřišti a bazény, v nichž se můžete nejen koupat, ale i plavat. Najdete tu i bazény pro děti.

Starý trh najdete ve starém městě. Je to skvělé místo k nakupování. Zejména nezapomeňte navštívit stánky s bylinkami, kořením a výrobky z papyrusu.

Ras Um Sid je jedna z nejkrásnějších pláží na Sharmu

Nachází se na špičce malého poloostrova, jen pár kilometrů jižně od zálivu Naama a nabízí nádherný výhled na Rudé moře a útesy, Ras Um Sid je mnohem tišší oblast poblíž národního parku Ras Mohamed. Potápěči bývají ohromeni nádhernými korálovými útvary a množstvím rozličných podmořských živočichů včetně vzácných druhů ryb.

Nebeská katedrála je největší ortodoxní kopský kostel. Je postavena na kopci s dominantními obdélníkovými věžemi. Uvnitř jsou působivé fresky a náboženské nástěnné malby s biblickými výjevy, zaujme i bohatě malovaný strop a vysoké okenní vitráže. Katedrála patří mezi sedm nejkrásnějších chrámů světa.  

Mešita Al-Mustafa jedinečná stavba s nádhernou mramorovou fasádou, impozantní kupolí a několika minarety.

Na čem si pochutnat

Historie Egypta je poznamenaná několikerými vlivy, a to se samozřejmě odráží i v tamní gastronomii. Ta je ovlivněna nejen kuchyní arabskou, ale i řeckou, libanonskou, syrskou, tureckou či palestinskou.

Nejtypičtějším prvkem egyptského jídelníčku je samozřejmě koření… Jeho pro nás netypické aroma dokáže i z běžných surovin vykouzlit královské hody. Mezi nejpoužívanější patří kmín, pepř a zázvor.

Maso je dražší záležitostí, proto se podává v malém množství. Zato čerstvé zeleniny a ovoce není nikdy dost.

Přílohy nejčastěji tvoří rýže a chléb, kterého v Egyptě najdete nespočet druhů. Od chlebové kapsy, pita, až po dlouhé bagety.

Mezi speciality rozhodně patří firaakh mashwi, grilované kuře nabízené jak v restauracích, tak v pouličních rotisseriích.

Další specialitou je - koftu. Jedná se o skvěle nakořeněné hovězí maso se zeleninou a s egyptským chlebem.

Hojně se připravují také ryby, jak mořské, tak i sladkovodní. Nejčerstvější jsou samozřejmě ve městech na pobřeží.

Trhy se sezónním ovocem a zeleninou najdete na každém rohu. Nakupování ovoce na ulicích je bezpečné pouze tehdy, pokud lze plody oloupat. Pokud ne, raději se jim vyhněte. A veliký pozor si dávejte na melouny. Často se stává, že jsou napuštěné vodou, aby přibraly na váze. Ale voda může být infikovaná. To je taky důvod, proč v žádném případě nekonzumujte vodu z kohoutku. Balená voda je k dostání v každém stánku, ale dejte pozor, aby bylo víčko dobře utažené.