0

CAORLE (Itálie)

Aktuality
CAORLE (Itálie)

CAORLE (Itálie)

16.5.2017

CAORLE je jedním z nejoblíbenějších letovisek severní Itálie. Leží mezí ústími řek Livenza a Lemene u Jaderského moře. Říká se o něm, že je nejhistoričtější z letovisek mezi Benátkami a Terstem, bylo založeno při laguně již kolem roku 40 př. n. l. Caorle má své historické centrum s romantickými uličkami a turistický přístav. Klikaté uličky bývaly ještě před několika sty lety vodními kanály, které byly později zasypány. Caorle vlastně kdysi byly malé Benátky.

Pod vlivem Benátek bylo až do roku 1380, kdy je vyplenili Janované a stalo se pouhopouhým přístavem. Teprve rozvoj turistiky z něj učinil turistické centrum s dlouhými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do vody. V 30. letech 20.st. zde často pobýval Ernest Hemingway.

Turistické zajímavosti

Historické centrum (il centro storico), „srdce města,“ve kterém se nachází DÓM, a z nějž vede spousta malých uliček, které směřují k malým náměstíčkům a k Rio terá. Pokud se vydáte ulici Sant‘ Andrea , dojdete do stejnojmenné čtvrti, jejíž uličky mají názvy ryb.

Velmi zajímavá je i čvrť dell‘ Orologio, kde najdete nejen přístav, ale i jména ulic pojmenována podle znamení zvěrokruhu. 

DÓM hlavní umělecký skvost Caorle z roku 1038 (už v té době to byla katedrála a sídlo biskupa a to až do roku 1807) s válcovitou románskou zvonicí ukončenou kuželovitou špičkou. Uvnitř je zlatý oltářní obraz, který byl údajně věnován královně Kypru Kateřině Carnaro. U chrámu je farní muzeum, kde najdeme deskové obrazy apoštolů, které pocházejí ze díla mistrů benátské školy ze 14. st., dále relikviář s lebkou sv. Štefana, patrona města a také Relikviář nejdražší krve, obsahující hlínu, po které kráčel krvácející Kristus.

Santuario della Madonna dell‘ Angelo, na pobřeží najdeme kostel Santuario della Madona dell Angelo. Byl přestavěn z původního kostela, který byl odjakživa cílem poutníků v 17.st. Klenba kostela je zdobena freskami a uvnitř se nachází také dřevěná socha Panny Marie s Ježíškem, barokní oltář a reliéf Archanděla Michaela, dílo sochaře Andrey dell Aquila.

Živá skála každoročně v červenci se v Caorle koná soutěž sochařů celého světa Živá skála (scogliera viva). Sochaři vytvářejí sochy z balvanů pod širým nebem na pobřežní promenádě.

ZÁBAVA

AQUAPARK AQUAPOLLIE je 5 minut chůze od centraCaorle. Můžete využít 150 m dlouhý tobogán, obří skluzavky, divokou řeku a pro děti je k dispozicí speciální bazén s mini skluzavkami.

Skákací centrum GOMMA MAGICA najdete hned vedle aquaparku. Jsou tu skákací hrady a jiné nafukovací atrakce zejména pro děti.

Jízda vláčkem ORIENT EXPRESS Caorle můžete poznávat nejen pěšky, ale i vláčkem Orient express, který je věrnou kopií parních lokomotiv z konce 19.st.

Lunapark je v blízkosti aquaparku a je to vlastně o něco větší naše Matějská pouť

ZOO PUNTA VERDE soukromá zoologická zahrada, nezávislá na veřejných financích. Je zde pře 1000 zvířat (150 druhů) v 70 výbězích. Zahrada se snaží o co největší imitaci přirozeného prostředí nejen zvířat, ale i rostlin s cílem zajistit jejich reprodukci.

NA ČEM SI POCHUTNAT

Typickými potravinami je čekanka, chřest, dýně luštěniny, rýže a polenta. Místními specialitami je polévka z ryb nebo fazolová s nudlemi. Dále špagety s mušlemi nebo s ostrou sardelovou omáčkou.

Různé druhy rizota (RISSOTTO) např. obarvené barvivem ze sépií, s plody moře, zeleninou, masem a jejich kombinacemi.

Samozřejmě nejde zapomenout na pokrmy z ryb: např. grilované sépie či zapékané filé z tresky. Velmi častou přílohou je polenta, což je kukuřičná kaše, která se podává i samostatně se sýrem gorgonzola.

Časté jsou také pokrmy z dýně. Lahůdkou je telecí játra s polentou.