0

POZNEJTE SICÍLII TROCHU JINAK

Aktuality
POZNEJTE SICÍLII TROCHU JINAK

POZNEJTE SICÍLII TROCHU JINAK

12.5.2017

SICÍLIE,  „ ostrov slunce“ve Středozemním moři, má 5 mil obyvatel a je hlavním městem tohoto autonomního státu, ke kterému patří i okolní menší ostrovy. Hlavním městem je Palermo. Archeologické nálezy svědčí již o osídlení v době bronzové. Prošly tudy řecké, normanské, aragonské, arabské i románské dějiny.

Ostrov omývají tři moře – ze severu Tyrhénské, z jihu Středozemní a z východu Jónské. Členité pobřeží Sicílie je na severu převážně kamenité, pro jihu jsou pak charakteristické nekonečné písčité pláže. Okouzlí vás nejen čarovná krása přírodních scenérií a romantické zátoky, omamná vůně pomerančovníků, citronovníků, mandlovníků, pistáciových stromů a olivových hájů, ale i hřebeny hor, jejichž vrcholky bývají pokryty sněhem i v horkých letních dnech.  Destinace nabízí nedotčenou přírodu, pláže s průzračně čistým mořem, krásná pobřežní letoviska a historická města plná památek. Najdeme zde i  městečka, která připomínají staré romantické filmy s kořeny pravé italské mafie. Kromě italštiny se zde mluví i sicilštinou.

ZAJÍMAVOSTI

ETNA(3329 m) je nejvyšší horou Sicílie a jednou z nejvíce aktivních sopek na světě, která je v podstatě neustále aktivní a u které existuje nejdelší doložený záznam erupcí. K poslední došlo letos koncem února,kdy sopka začala opět chlít popel a lávu. Podle pověsti vrhl tuto horu Zeus na prsa netvorovi Tyfónovi, ale tomu se tu a tam ještě podaří, přestože je zasypán, vyvolat zemětřesení a vyrazit z kráterů sopky svůj ohnivý dech. V úrodné sopečné půděna jejich svazích se daří pěstování vinné révy a ovocným sadům v nižších oblastech sopky.

PALERMO rozlehlé hlavní město leží v uměle zavlažované nížině Conca ď Oro (Zlatá mušle), lemované pahorky. K nejkrásnějším památkám patří kostel San Giovanni degli Eremiti s pěti orientálními kupolemi, mešitou a křížovou chodbou. Hlavní památkou města je dóm Duomo di Cefalù s dřevěným stropem a mozaikami a také zde můžete obdivovat středověkou prádelnu Lavatoio Medievale.

Údolí chrámů (VALLE DEL TEMPLI), na jižním pobřeží Sicílie nedaleko města Agrigento se rozkládá významná archeologická lokalita. V minulosti zde bylo řecké antické město ACRAGAS, které prý bylo nejkrásnější ze všech pozemských měst. Řeckou kolonii tu založili okolo r.582 př. n. l. přistěhovalci z ostrova Rhodos. Tato oblast je nejbohatším seskupením řeckých chrámů na světě. Je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Asi nejpůsobivější je Chrám svornosti, neboli Tempio della Concordia, který je považován za nejzachovalejší řecký chrám na světě.

CALTABELLOTA, tahle zapadlá horská vesnička na jihu Sicílie leží stranou hlavních cest a málokterý turista sem zabloudí. Pokud hledáte klid a chcete nasát atmosféru pravého sicilského života, určitě neváhejte a vyjeďte serpentinami do výšky 900 metrů. Celá vesnice je doslova nalepena na skalnatém útesu, uličky jsou úzké a odevšad se vám budou otevírat daleké výhledy na pobřeží i vysoké hory.

TAORMINA, někdy se jí také říká sicilské Monte Carlo. Je jedním z nejoblíbenějších sicilských letovisek. Odsud je jeden z nejkrásnějších výhledů na Etnu z celé Sicílie. K nejznámějším památkám patří řecký amfiteátr z 3. stol. př. n. l. či Palazzo Santo Stefano. Město  bylo údajně založeno obyvateli řeckého ostrova Naxos.

SYRAKUSY Kdo by neznal řeckého učence Archimeda! Tento matematik, fyzik, filozof, vynálezce a astronom se narodil právě v městě Syrakusách na východním pobřeží Sicílie a jeho vynálezy sloužily pro potřeby jeho rodného města. V Syrakusách a jejich okolí najdeme bezpočet památek – asi nejznámější je řecké divadlo pro 15 000 diváků, které patří mezi největší antická divadla světa. Na ostrově Ortigia, kde se rozprostíralo původní centrum Syrakus, si potom můžeme prohlédnout mnoho zajímavých staveb a zachovalých památek.

PŘÍRODNÍ PARK MADONIE, tento horský regionální park se rozprostírá ve vnitrozemí ostrova, jižně od Cefalu. Park zahrnuje několik vrcholů, z nichž Pizzo Carbonara měří 1979 metrů a je tak po Etně druhou nejvyšší horou Sicílie. Park vyhledávají milovníci pěší turistiky a přírody – najdeme zde 150 z celkem 200 sicilských endemitů (organismus, který vznikl a je rozšířen jen v určitém omezeném území a nikde jinde se nevyskytuje). V úvahu se bere pouze přirozený výskyt.. Přírodní park Madonie je ideální pro kombinaci pohodové turistiky, návštěvy horských městeček

LIPARSKÉ OSTROVY, několik desítek kilometrů severně od města Milazzo leží souostroví vulkanických ostrovů – Liparské ostrovy nebo také Eolské ostrovy. Vydat se sem můžete lodí. Zdejší pobřeží sice nenabízí mnoho pláží, ale zato jsou černé, tvořené vulkanickým pískem. Kdo má rád dobrodružství, může seubytovat na činné sopce Stromboli a večer se s průvodcem vydat k jejímu kráteru.

NA ČEM SI POCHUTNAT

V jídlech se odrážejí dějiny osídlování ostrova. Mísí se tu řecká, arabská, africká s románskou kuchyní.

PASTA CON LE SARDE nejslavnější sicilský těstovinový pokrm je pasta se šproty, jíž dodává chuť horský fenykl, cibule, piniové oříšky a rozinky. Horský fenykl roste jen na Sicílii.

MEČOUN je nekorunovaným králem zdejšího mořského světa. Dělá se z něj lahodná pochoutka s piniovými oříšky, rozinkami, česnekem, bazalkou a rajčaty PESCE SPADA ALLA MESSINESE a z ploutví výborné řízečky

Také úprava tuňáka pečeného v peci s rajčaty, kapary a zelenými olivami je výborná. Do všech pokrmů se přidávají bylinky, převážně máta, horský fenykl, bazalka a oregáno.

Sladkou tečkou bývají CANNOLI – závitky z těsta plněné kandovaným ovocem, tvarohem a čokoládovým krémem nebo plněné sladkým sýrem ricotta a polité čokoládou.

FRUTTA ALLA MARTORANA marcipánové pochoutky.

TORTA DI MANDORLE NOC LIMONE mandlové pečivo s kousky citronů.

CASSATA je královnou sicilských cukrovinek. Připravuje se ze sýru ricotta, cukru, vanilky, kousků čokolády a kandovaného ovoce.

A nakonec si nezapomeňte dát jasmínovou zmrzlinu.