0

Bulharsko - Pomorie, Sozopol, Primorsko a Kiten

Aktuality
Bulharsko - Pomorie, Sozopol, Primorsko a Kiten

Bulharsko - Pomorie, Sozopol, Primorsko a Kiten

3.3.2017

Bulharsko – Pomorie

Pomorie je další známé bulharské přímořské město. Leží cca 20 km od Burgasu. Ze severu je toto město obklopeno stejnojmenným jezerem Pomorie. Jezero je známé pro těžbu soli, která se pro své léčivé účinky využívá v místních bahenních koupelích. Město Pomorie je rozděleno na dvě části kanálem. Východní část je staré město a západní část tvoří nové město. Ve staré části města je možné najít historické dlážděné uličky a charakteristické černomořské domy. Pomorie začíná být postupem času vyhledávaným střediskem v Bulharsku. Zdaleka se ale netěší tak masivnímu turismu jako Slunečné pobřeží. V posledních letech se toto středisko také stalo jako oblíbené místo pro dovolenou stylu wellness, kdy turisté právě využívají již zmíněné léčivé bahno. Oblast Pomorie je také známá jako výrobce vína. Mezi pěstované odrůdy patří Ryzlink rýnský nebo Cabernet Sauvignon.

Pláže v oblasti Pomorie můžeme rozdělit na severní a jižní pláž. Severní pláž je blízko centra městečka Pomorie. Leží na ni několik nově postavených hotelů. Bývá docela hustě zaplněna turisty, ale čím se vydáte severněji, tím se bude pláž vyprazdňovat. Sprchy se sladkou vodou zde ale nenajdete. Jižní pláž není příliš navštěvovaná turisty. Není písčitá, nachází se zde pouze kamenný břeh a voda, na rozdíl od severní pláže, není tak čistá. Centrum městečka Pomorie je klidné. Nenachází se zde příliš historických staveb, město bylo totiž zničeno požárem. Najíte se zde, poslechne muziku, nakoupíte suvenýry. Dopravovat se po městem dá taxíky nebo městkou dopravou, tedy autobusy.

Co se týče ubytování, můžete zde najít penziony bez stravy či se snídání, ale také několik lepších hotelů. Všechna ubytování jsou kousek od pláže. Mezi penzionky můžeme zařadit Penzion Jana a Sisa, oba na úrovni 3*. Mezi standartní hotely patří Pomorie Beach***, Pomorie Bay***, Penelope Palace**** a Grand Hotel Pomorie****. Přímo na pláži můžeme zmínit Festa Pomorie Resort****, Sunny Bay*** nebo Via Pontica Resort*****. Všechny tyto hotely jsou vhodné pro všechny typy klientů.

Bulharsko – Sozopol

Dříve nazývané městečko Apollonia Pontica, dnes Sozopol, je další v pořadí na pobřeží Bulharska. Leží jižně, asi 35 km od Burgasu. Město bylo založeno osadníky z antického Řecka. Leží na poloostrově se skalnatým pobřežím. Najdeme zde staré rybářské domky, typické pro jižní část pobřeží. Město rozděluje místní park se starými stromy na dvě části. Starou a novou část. Ze skalnatého výběžku je krásný pohled a ostrov Sveti Ivan, což je určitě dobrý tip na celodenní výlet.

Ubytovat v Sozopolu se dá v malých hostincích, soukromě pronajímaných pokojích nebo ve velkých prázdninových vilách. Stojí zde samozřejmě i několik hotelů. Město má dvě pláže a směrem na jih se v zátokách dají najít i menší klidné pláže. Nacházejí se zde i příjemná místa pro kempování. Celé letovisko je klidné, nachází se zde několik ne moc dobrých restaurací a obchůdku se suvenýry. Městečku dominuje park. Letovisko vhodné pro nenáročnou klientelu, která hledá především klid. Větší pláž v Sozopolu je v bezprostřední blízkosti parku, což působí trošičku exoticky. Lehátka a slunečníky jsou za poplatek, ale cena je zanedbatelná (cca kolem 70 Kč/den). Menší pláž je uvolněnější a nebývá tolik obsazená, není ale už tolik atraktivní ke koupání.

Za zmínku stojí menší rodinné hotýlky Sozopoli***, Coral***, Elektra*** nebo Apolis***. Z větších pak Hotel Royal Beach**, Lazuren Brjag**, Selena Beach*** nebo Santa Marina Holliday Village****.

Bulharsko – Primorsko

Primorsko je Čechy nejoblíbenější letovisko v Bulharsku. Leží na poloostrově a je omýváno zálivy Stomopolo a Diavolski. Celému letovisku dominují pláže. Jinak je letovisko zastavěné ubytovacími kapacitami, bary restauracemi a obchůdky se suvenýry. Je zde velmi prašno a příliš zeleně zde také nenajdeme. Ceny jsou zde díky oblíbenosti poněkud vyšší, asi jako na Slunečném pobřeží. Primorsko patří mezi živější střediska, které určitě doporučujeme rodinám s dětmi a mladým párům. V Primorsku se také nachází veřejný aquapark. Ceny jsou přiměřené cca 350 Kč celodenní vstupné pro dospělého.

Primorsku dominují dvě pláže – severní a jižní. Většina novějších ubytování se nachází u severní pláže. Tato pláž je od města oddělena kamennou zdí, aby se písek nešířil do ulic města. Jižní pláž se táhne z Primorska do Kitenu s občasným přerušením rákosy. Na jižní pláž se turisté dostanou visutým mostem nad řekou. Pláže lemují po celé délce bary s občerstvením. Lehátka a slunečníky jsou placené (cca 240 Kč na den). Místy přechází pláž v písečné duny, které jsou chráněny přírodní rezervací Perla. Primorsko je oblast, kde Češi skutečné vládnou. Najdete zde jídelní lístky v Češtině a dokonce i trhovní prodejci s Vámi dokáží komunikovat česky. Velký podíl na tom má zřejmě CK Alexandria, která zde má svou jídelnu pro všechny turisty ubytované v jejich apartmáncích a penzionech, dále kancelář a informační centrum. CK Alexandria svým klientům nabízí také rezervované slunečníky a lehátka na severní pláži zdarma.

Co se týče ubytování, je v Primorsku nepřeberné množství penziónků, apartmánů i luxusních hotelů. Mezi nejzajímavější hotely bychom zařadili tříhvězdičkové Prestige City II, Primorsko, Queen Nelly, Perla Plaza a komplex CK Alexandria Belvedere, kde CK pořádá animační programy pro všechny své klienty v oblasti Primorska. Mezi další zajímavé 4* řadíme Forest Beach, Siena Palace, a Žeravi. Nejzajímavější pětihvězdový komplex s hlavní budovou a čtyřmi dalšími budovami, SPA a wellness centrem Primorsko del Sol.

Bulharsko – Kiten

Městečko 55 km od Burgasu kde je příroda ještě nedotčená a moře azurově modré. V současné době je Kiten prosperující a moderní letovisko s mnoha soukromými prázdninovými domy, luxusními hotely, restauracemi, bary, diskotékami, zábavním parkem, vodními skluzavkami a sportovními hřišti. V letovisku se nacházejí dvě pláže severní a jižní a odděluje je od sebe poloostrov Urdowiza. V městečku se nachází menší množství restaurací barů a obchůdků se suvenýry. Kiten se také pyšní blízkostí hor a kombinace s mořem z něj dělá velmi vyhledávané místo pro letní dovolenou.

V oblasti Kiten stojí za zmínku několik ubytovacích kapacit. Menší 3* hotely Eos, Onyx a Lotos. A větší čtyřhvězdové komplexy v bezprostřední blízkosti pláže Princess Residence, Mořský koník a Sigma.