0

Bulharsko, Nesebar, Elenite, Sveti Vlas a Slunečné pobřeží

Aktuality
Bulharsko, Nesebar, Elenite, Sveti Vlas a Slunečné pobřeží

Bulharsko, Nesebar, Elenite, Sveti Vlas a Slunečné pobřeží

28.2.2017

Bulharsko a jeho přímořská letoviska jsou každoročním cílem dovolené nejen u Českých turistů. Bulharsko láká teplým mořem, písečnými plážemi, historii, krásnými horami, příjemnou cenou a možností domluvit se mnohdy česky.

Slunečné pobřeží (Slănčev Brjag), největší Bulharské letovisko, které stojí za návštěvu kvůli dlouhým písečným plážím, naleznete na Černomořské riviéře 40 kilometrů od Burgasu. Burgas je jedním ze dvou příletových letišť.

Kolem táhnoucí se písečné pláže jsou postavené hotely, často jsou starší hotely přímo u moře, modernější hotely jsou pak mírně vzdálenější od moře. Z hotelu někdy musíte přejít přes písečné duny na pláž. Lehátka a slunečníky jsou převážně placené (cena 5 až 7,5 leva za den za slunečník a lehátko). Výjimku tvoří vybrané zájezdy cestovní kanceláře Alexandria. Tato cestovní kancelář si pronajímá části severní a jižní pláží pro své klienty a poskytuje jim tento benefit zdarma (v ceně zájezdu).

Slunečné pobřeží jako turistická destinace vznikla již kolem roku tisíc devět set šedesát pět, tedy za doby socialismu. V této době také vzniky první hotely. Další hotely se přistavovaly v devadesátých letech dvacátého století a poslední stavby jsou s brzkých minulých let. Na Slunečném pobřeží a jinde v Bulharsku naleznete hotely kategorie tří, čtyř a pětihvězdičkové, nové, novější a staré. Hotely dvou hvězdičkové jsou všechny starší. Od stáří hotelu se odvíjí cena zájezdu. V blízkosti hotelů je vše upravené, nové a opečovávané. Vydáte-li se, trošku dál od hotelu naleznete veřejné neudržované parky a mnohdy díky počasí také vyprahlé rostliny. Slunečné pobřeží je typickou turistickou zónou, kde naleznete bary, restaurace, obchody, mini markety, poštu, banku, polikliniku, lékárny, noční kluby, diskotéky, gurmánské restaurace, Vietnamská bistra, stánky a zábavné koutky pro děti.

                Sedmikilometrová udržovaná písečná pláž teplým Černým mořem oplývající učaruje. Pláž je pozvolně svahující vhodná pro všechny klienty. Pláž nabízí zázemí, jako jsou toalety, sprchy, plážové restaurace, lehátka a slunečníky. Pro děti jsou na pláži různé atrakce, houpačky, skluzavky do bazénků a mnoho dalšího. Na pláži můžete využít volejbalových hřišť, nohejbalových hřišť či tenisových hřišť. Příznivci vodních sportů mohou využít všechno, na co si jen vzpomenou, jachtink, surfing, paragliding, vodní lyže, skútry, vodní lyže, jízdu na banánu, plavby člunem nebo vyrazit na okružní plavbu větší lodí. Milovníci koní si mohou zapůjčit koně k projížďce, rodiny s dětmi vyjet kočárem nebo si zapůjčit kola, koloběžky standardní nebo elektrické.

                Slunečné pobřeží je vhodné pro všechny typy klientů, pro rodiny s dětmi, páry, seniory a mladé klienty. Naleznete zde apartmány s kuchyňským koutem, pokoje k pronájmu, hotely s aquaparky, hotely pro náročné a nenáročné klienty. Slunečné pobřeží je vhodné také pro klienty, kteří do dovolené nechtějí investovat příliš financí.  Na Slunečném pobřeží naleznete všechny typy stravování (bez stravy, snídaně, polopenze, plná penze, all inklusive, ultra all inklusive).

                Hotely s aquaparky jsou Kotva***, hotel Kuban***, Dit Evrika Beach Club***** a  Iberostar Sunny Beach****, klienti kteří chtějí navštívit aquapark, se mohou vydat do hotelu Kotva a zaplatit vstup. Dalším aquaparkem na Slunečném pobřeží je Akcion Aquapark.

Sveti Vlas navazuje severně na Slunečné pobřeží. Je vzdálený přibližně čtyřicet pět kilometrů od Burgasu. Letovisko je obklopené pohořím Stará Planina, které chrání pobřeží od větru. Sveti Vlas je díky horskému klimatu vhodný pro klienty s dýchacími obtížemi. Svatý Vlas se nachází jižně od mysu Eminem. Je to vhodné letovisko pro klidnější plážovou dovolenou s bohatým nočním životem v místních barech. Ceny v restauracích, barech a obchodech jsou příznivější než na Slunečném pobřeží.

Na pobřežním letovisku Sveti Vlas naleznete hotely vyšší kategorie, které jsou novější a nové, které častěji nabízí lehátka a slunečníky zdarma. Jedná se o klidnější letovisko s vysokou úrovni služeb. Pláže jsou užší, písčité a pozvolně se svahující do moře. Za plážemi se rozpíná pohoří. Na plážích naleznete opravdu velké množství barů, restaurací a zábavy jako jsou vodní sporty. Středisko disponuje třemi plážemi v celkové délce jeden a půl kilometrů. Nejdelší je centrální, na jih od ní je malá pláž Kempink a třetí je nedaleko přístavu „Marina“ s kotvícími jachtami. „Marina“ je nový překrásný přístav postavený v blízkosti rybářské oblasti. Na této pláži si můžete najmout jachtu s posádkou.  

Ze Sveti Vlas jezdí v létě každou hodinu autobus ve směru na Slunečné pobřeží a do Nessebaru. Autobusové zastávky jsou často kousek od hotelu. Opačným směrem se můžete vydat do blízkého Elenite.

Elenite (Fort Beach, pevnostní pláž) se nachází přibližně padesát dva kilometrů od Burgasu směrem na sever. V Elenite  můžete navštívit starý zámek, pevnost a aquapark. V Elenite naleznete hotely pro náročnější klienty, tedy čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové kategorie a soukromé letní vily, jedná se o luxusní středisko pro Vaši dovolenou. Z jedné strany hotelu se nachází moře a z druhé strany hory, to vytváří luxusní scenérii. Hotely jsou postaveny přímo u moře. Hledáte-li hotel tříhvězdičkový, pak jsou k dispozici pouze jeden, hotel Elenite Holiday Village.

Hledáte dovolenou s aquaparkem, doporučujeme Hotel Andalusia & Atrium****  nebo navštívit Aquapark Atlantida, také pod názvem Atlantida Elenite, to je jediný aquapark v Elenite. Nachází se v areálu hotelu Royal Club Victoria, klienti tohoto hotelu aquapark zdarma v rámci hotelu. Návštěvníci si mohou koupit vstup za přibližně dvacet pět leva pouze na atrakce nebo za padesát leva vstup s All Inclusive.

Pro náročnější klientelu doporučujeme hotel Royal Castle***** se skluzavkami a tobogány pro děti (dalo by se říct, že se jedná o menší aquapark pro děti). Tento nový hotel se nachází v luxusní, exotické zahradě se Spa Centrem. Jako jediný je vzdálený 350 m od moře. Hotel je obklopený horami a zelení. Je postavený za hotelem  Elenite Holiday Village.

Pláže v oblasti Elenite jsou užší, písečné s pozvolným vstupem do moře. Tyto užší pláže mají výhodu polohy lehátka a slunečníku, jste buď v první řadě, nebo v druhé řadě u moře. Na pláži naleznete zábavu a vodní sporty, často plážový bar v rámci All Inclusive a u všech hotelů jsou lehátka a slunečníky zdarma. Hotely s plážovým barem jsou Hotel Royal Bay****, Elenite Holiday Village***, Royal Park**** a Hotel Andalusia & Atrium**** (na víc volný vstup do aquaparku Atlantida vzdáleného cca 300 m).

V Elenite naleznete luxusní vyhlášené mezinárodní restaurace, luxusní restaurace s místními speciality, bary, diskotéky, mini golf a vodní atrakce. Kolem hotelů je vše krásné upravené.

Nesebar leží třicet kilometrů od Burgasu na úzkém poloostrově. V létě je tento romantický  poloostrov  plný turistů, a to díky zajímavé architektuře, historii a historických památek, čistého moře, levného stravování, plného obchůdků, stánků, restaurací, barů, zábavy pro děti a dospělé. Na své si přijdou také gurmáni, kteří preferují luxusní restaurace. V Nessebaru naleznete romantické udržované stavby z devatenáctého století, krásné dlážděné a malé uličky chráněné značkou UNESCO.  Za zvážení stojí návštěva Archeologického a Etnografického muzea, kostel Krista Pantokrata, kostel Vykupitele, kostel Svatého Štěpána, kostel Sveta Bogorodica, zbytky starých hradeb, mužský klášter sv. Jiří a starý rybářský přístav. V Nessebaru potkáte mnoho malířů, hudebníku a umělců. Na ulici často uvidíte různá představení a folklorní programy.

Nessebar je také místem zábavy a volnočasových aktivit jako jsou potápění, tenisové kurty, volejbal, pronájem jízdních kol, koloběžek a vodních sportů.

V Nessebaru naleznete několik pláží. Nejvýznamnější je Jižní pláž, která se rozpíná až po Slunečné pobřeží. Nabízí jemný písek, pozvolný vstup do moře a široké množství atrakcí a vodných sportů.

Dnes v Nessebaru naleznete ubytování pro všechny typy klientů a to od apartmánů až po pětihvězdičkové hotely.

 

Informace pro turisty do Bulharska

K vycestování do Bulharska postačuje občanský průkaz. Malé děti bez občanského průkazu musí mít cestovní doklad a to buď dětský pas nebo dětský občanský průkaz.

Jazyk, národním jazykem je bulharština. Devět procent Bulharů hovoří také turecky. Převážně se v Bulharsku domluvíte Rusky. V lepších hotelech se domluvíte anglicky, francouzsky a německy. V levnějších ubytovacích kapacitách musíte osvěžit Ruštinu.

Měna v Bulharsku je Leva. Aktuální kurz naleznete ZDE. Doporučujeme vybrat leva z bankomatu podle domluvy se svou bankou. Z bankomatu v Bulharsku vyberete většinou 400 leva na jeden výběr. Bankomat Vám totiž nabídne z výběru maximálně tuto částku, pokud chcete vybrat více peněz, musíte v bankomatu kliknout na tlačítko „zadat jinou částku“, pak Vám bankomat dá přesnou sumu, jakou požadujete. Takže pokud se s bankomatem nedomluvíte, je nutné uskutečnit více výběrů za sebou. Vyměnit peníze si můžete také v bance, ale doporučujeme se předem seznámit s poplatky. Často Vám vymění peníze na recepci hotelu. Traduje se, čím lepší hotel, tím lepší kurz. V Bulharsku samozřejmě ve většině obchodů přijímají Eura a Dolary, někdy Vám místní prodejce vezme i České koruny, ale v daném případě si dejte pozor na kurz.

 • dobrý den - dóbr den                                              
 • ahoj – zdravej                                              
 • neshledanou – dovíždane                            
 • ano – da                                                       
 • dobrou chuť – prijáten apetit
 • děkuji – blagodarjá
 • prosím – mólja
 • ne – ne
 • promiňte – izvenitě

Bezpečnost, Bulharsko je stabilní zemí. V Bulharsku je kriminalita na stejné úrovni jako v České Republice. Standardně se doporučuje klientů využít trezor na pokoji nebo hotelové recepci a nenosit na pláž cenné věci.

Voda je Bulharsku pitní, ovšem má jiné složení než naše voda. Citlivější osoby by si k pití měli koupit balenou vodu. Litr balené vody se prodává přibližně za 1 leva.

Zásuvky v Bulharsku jsou stejné jako u nás.

Opalovaní se v Bulharsku meze nekladou. Klientky, které preferují celkové opálení horní části těla, se mohou pohodlně opalovat na plážích.

Počasí v Bulharsku se průměrně drží v letních měsících od 24°C do 28 °C. Aktuální počasí naleznete ZDE.

Nakupovat v Bulharsku můžete od 7 hodin do 24 hodin. Na tržnicích nezapomeňte o ceně smlouvat. Ceny základních potravin jsou stejné jako u nás, někdy výrazně levnější než u nás. Klienti cestující do destinace bez stravy nemusí mít žádné obavy a pohodlně si naplánují rozpočet. Nemusíte mít obavy navštívit místní restaurace. Ty jsou jako u nás levnější a dražší. Převážně se vaří z místních potravin a tak cena odpovídá dostupnosti. V Bulharsku naleznete široký výběr fast food za nejnižší ceny a to 2 až 3 leva za jídlo. Vyberete-li si slušnější restauraci,  oběd Vás vyjde na 7 až 12 leva, přibližně 100 korun. Klienti, kteří preferují stravování All Inklusive by si měli uvědomit, že v levnějších a starších hotelech kategorie dvě, tři a výjimečně i čtyři hvězdy mohou obdržet základní all inklusive, je tedy na zvážení zda nebude stačit polopenze nebo snídaně. V levnějších hotelech se All Inklusive se vyplatí rodinám s dětmi a klientům, kteří si rádi dopřejí alkoholické nápoje a nechtějí řešit ceny.

Ceník základních potravin v obchodě v Bulharsku:

 • Voda 1,5 litrů stojí 1 leva.
 • Chleba v Bulharsku pořídíte za 1 až 2 leva (dle výběru typu chleba).
 • Litr mléka pořídíte za 2 leva.
 • Místní pivo pořídíte za půl litru za 1,5 leva a pivo zahraniční výroby pořídíte 0,33 litrů za 2 leva.
 • Krabičku cigaret Mallboro pořídíte za 5 leva.
 • Pronájem lehátka a slunečníku stojí převážně na den od 5 leva do 7,5 leva.

Doprava v Bulharsku

Taxi v Bulharsku. V Bulharsku můžete využít místní taxíky. Jsou převážně žluté a stojí na vyznačených místech. Přejete-li si zavolat taxi k hotelu, poproste recepčního. V daném případě doporučujeme říct recepčnímu, kam chcete jed, a zeptat se, kolik to bude stát, domluvíte si tak pevnou cenu už předem. Některé trasy totiž mají pevně stanovené tarify. Na okně taxíku mívají řidiči uvedenou cenu za 1 kilometr přes den a v noci. Ano, cena za taxi se mírně liší. Při platbě za kilometr se platí 1 leva nástupní sazba a pak kilometrová sazba ve výši 0,85 leva až 1,2 leva. Taxi si může také účtovat poplatek za čekání ve výši 1 leva za minutu.

Autobusová doprava v Bulharsku. Autobusová doprava je levná. Nemusíte se obávat cen. Jízdenku si můžete zakoupit v autobusu a to buď u řidiče, nebo průvodce. Směr jízdy si prosím ověřte na čelní straně autobusu.

Zapůjčení automobilu v Bulharsku je bezproblémové. Před půjčením vozu si prosím ověřte, zda cena je opravdu konečná a zahrnuje všechny poplatky a daň. Ve vypůjčeném vozidle byste se měli pohybovat pouze na cestách (ne na polních a místních cestičkách).

Dopravní předpisy jsou shodné jako u nás. Povolená rychlost v obci je 50 km za hodinu, mimo obec to bývá 50 – 70 km za hodinu. Na dálnici mohou řidiči s řidičským oprávněním delším než dva roky. Na dálnici je nejvyšší povolená rychlost 120 km za hodinu. Prosím při každé cestě vozem v Bulharsku buďte připoutáni bezpečnostním pasem.