0

Vysoké Tatry (Slovensko)

Aktuality
Vysoké Tatry (Slovensko)

Vysoké Tatry (Slovensko)

20.10.2016

Vysoké Tatry, nacházející se na severní části Slovenska jsou jednou z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších oblastí a také jsou to jediné velehory v této zemi. Vysoké Tatry jsou i částí Polska, jelikož přesahují hranice.

Vysoké Tatry nám ukazují směs mnoha přírodních krás a dokonce se jim říká i "miniaturní Alpy". Jsou součástí Karpatského oblouku, a jsou nejvyšším pohořím Slovenska i Polska (Na Slovensku to je Gerlachovský štít s 2655m a v Polsku pak Rysy s 2499 m).

Ve Vysokých Tatrách najdeme nádhernou přírodu vhodnou pro turistiku, jak horskou tak cykloturistiku. Tyto sporty jsou vhodnější spíše v létě, protože Vysoké Tatry patří k chladným oblastem. Ale naopak v zimě vhodné pro zimní sporty, hlavně lyžování.

Nachází se zde první Slovenský národní park vyhlášený roku 1949, Tatranský národní park, ve kterém jsou pro návštěvníky přísná omezení. Vysoké Tatry vlastní 26 vrcholů, které přesahují výšku 2500 metrů, z toho je 8 vrcholů přístupných pro turisty po značených stezkách.
Ale pokud bychom si chtěli sami vyjít například na Lomnický štít, Baranie rohy, Ladový štít, Gerlachovský štít apod., tak už si za příplatek budeme muset zajistit doprovod horského průvodce. Horolezci, kteří vlastní potřebné průkazy, mají na většinu z těchto vrcholů povolen výstup, ale na vlastní nebezpečí.
Délku 26 km má hlavní hřeben Vysokých Tater, který se táhne ze západního Laliového sadla až po východní Kopské sedlo. Skoro vůbec neklesá pod výšku 2000 metrů.

Pojďme si ale říct ještě i něco například o vodě ve Vysokých Tatrách. Řadí se k černomořskému a baltskému úmoří. Také zde pramení i některé důležité řeky například Váh.
Ledovcová jezera a různá plesa najdeme spíše v dolinách, konkrétně ples zde můžeme najít přibližně 120. Nejznámější bude nejspíš Štbrské pleso a to díky tomu, že voda z něj vytéká jak do Baltského, tak do Černého moře.

Také už jste možná slyšeli o největším vodopádů Vysokých Tater, kterému se říká Kmeťov vodopád. Je vysoký 80 metrů, a je možná největší nejen v Tatrách ale i na Slovensku.

Možná se ještě ptáte, jakto že "přibližně 120 ples?" Je to z jistého důvodu, a to takové, že pozorovatelé se nedokázali shodnout na společném kritériu a dohodnout se, co je ještě pleso a co už pleso není. Téměř 3 kilometry čtvereční vodní plochy s asi 100 plesy je na slovenské straně pohoří.

Vy Vysokých Tatrách, můžeme najít více než dost míst k ubytování, zejména horských chat. Zde stojí za zmínku nejvýše položená chata v Tatrách, postavena roku 1998 s kapacitou 14 lůžek, která se nachází  pod sedlem Váha v jedné z kotlin doliny, a jmenuje se Chata pod Rysmi. Z této chaty je jeden z nejkrásnějších výhledů na celé Tatry.
Dále druhá nejvýše položená horská chata, Téryho chata, která je otevřená pro turisty celý rok a má kapacitu 26 lůžek. Postavena je roku 1899.


Výlet do Vysokých Tater určitě doporučujeme všem, kteří si chtějí užít nejen trochu adrenalinu, ale také odjet za rekreací a odpočívat nebo za léčebnými účely.