0

Velký bariérový útes (Austrálie)

Aktuality
Velký bariérový útes (Austrálie)

Velký bariérový útes (Austrálie)

22.9.2016

Jedinečný korálový skvost, který nemá nikde na světě obdoby, nacházející se u pobřeží Queenslandu na severovýchodě Austrálie, je největší stavbou na Zemi. Původní obyvatelé jej nazývali Waga Gabú. Výborným odrazovým bodem pro zkoumání toho přírodního skvostu jsou města Cooktown, Cairns, Townsville, či Mackay, ležící na pobřeží.

V tomto útesu žije již po staletí jedinečná konstelace živočichů, která je jako jediná viditelná dokonce i z Měsíce. Útočiště ve vodách útesu nachází tisíce ryb a nachází se zde okolo 350 druhů korálů. Útes je tvořen dvěma částmi - vnitřní a vnější. Tento útes, respektive síť útesů, má na délku více než 2000 km a mnoho z nich vystupuje na povrch jako ostrůvky. Na některých z nich se lze ubytovat.

Největší výhodou je potápění, které můžete provozovat prakticky kdekoli. Stačí pouze splnit určité podmínky, jako například správné vybavení k potápění, neničení tamějšího biotopu, či nakládání s odpady.

Pozor si musíte dávat na tzv. „Zelené zóny“ – ty hlásí naprostý zákaz rybaření, či jakéhokoliv jiného lovu. Jedná se o 5% plochy z celkové rozlohy útesu a do budoucna bychom měli počítat s jejím rozšířením. Problémy jsou zde totiž s korály, které časem blednou – opouštějí je tedy jednobuněčné organismy, a tím korály umírají a drolí se. Od října do března je tady turisty vyhledáváno pozorování želv či ptáků.

Mezi populární rekreační střediska patří ostrov Hamilton Island, který svým návštěvníkům nabízí mnoho zajímavých aktivit, mezi které patří například seskok padákem, golf, tenis, parasailing a také zábava pro děti. Také se zde můžete naučit potápět, jsou proto zde skvělé přírodní podmínky a nízké ceny. Bohužel při potápění nebudete moci na nic sahat ani nic sbírat. Dodržování těchto podmínek je přísně kontrolováno a porušení je vysoce pokutováno. 

Tato jedinečná biologicky nejbohatší oblast světa je od roku 1981 pod ochranou UNESCO, do problémů byste se tedy těmito malichernostmi dostat určitě nechtěli.