0

Viktoriiny vodopády, Voda stoupající vzhůru

Aktuality
Viktoriiny vodopády, Voda stoupající vzhůru

Viktoriiny vodopády, Voda stoupající vzhůru

9.9.2016

   Největší a nejmalebnější vodopády světa tvořící přirozenou hranici mezi jihoafrickými státy Zimbabwe a Zambie se nachází na středním toku řeky Zambezi. Řeka je zde široká 1,7 km a spadá z výšky 107 m.  

   Nad vodopády se vytváří mlžný opar, na kterém je často možné vidět duhu. Mohutné dunění vodopádů, které lze slyšet mnohdy už z několika kilometrů daleko, poprvé objevil cestovatel David Livingston roku 1855, který je i pojmenoval na počest královny Viktorie. Je téměř jisté, že stejně jako on, tak i vy, návštěvníci, ustrnete v posvátné úctě před tímto přírodním skvostem. Zajímavostí je nepochybně to, že tyto vodopády jsou tzv. „na ústupu“, protože řeka je začne vlastní erozí rozšiřovat. Nejlepší výhled na vodopády se vám dostane od září do listopadu. Největší množství vody a mlhy je tam k vidění od dubna do června. V období tzv. "vysoké vody" se řítí do hlubin každou minutu až 500 milionů kubíků vody.

Cesta k řece je velmi namáhavá, jelikož se nejdříve musíte dostat až na dno kaňonu, přičemž cestu tam zpestřují strmé svahy. Horko a vysoká vzdušná vlhkost vše ještě komplikují. Nejlepším výchozím bodem pro začátek této cesty je město Maramba (dříve Livingston), které se stalo velkým turistickým centrem. Popřípadě se můžete vydat ze základny Victoria Falls, která má dokonce letiště.

   Řeka je rájem nejen pro návštěvníky, nýbrž i pro zvířata, která se kolem ní nachází. Vodopádům se často přezdívá žena dvou tváří. Nejen kvůli tomu, že rozděluje státy Zimbabwe a Zambie. Nad vodopády je řeka klidná, vznosná a krásná, kdežto dole pod vodopády je nebezpečná, energická a není z ní úniku. To však neplatí pro ryby, které zde žijí. Na ty si v řece Zambezi rádi číhají místní rybáři, kteří doufají, že chytí Tigerfish - velká dravá ryba, vážící až 15kg. Jedna z nejlákavějších sladkovodních rybářských trofejí, na kterou zde můžete narazit.

   Rybaření je jedna z aktivit, kterou zde můžete podniknout. Většinou se loví ze člunů, ale existuje pár míst, kde je možné lovit ze břehu.  Zambezi nabízí různé možnosti sjíždění vody, podle ročního období.

   Pokud máte rádi zvířata, pak je nedaleko od vodopádů projekt záchrany lvů, který založil Andrew Connolly. Ten objevil způsob, jak vrátit mládě lva narozeného v zajetí zpět do přírody. Se lvy můžete nejen setkat, ale i se s nimi projít v rámci jejich tréningů.

   Pro milovníky památek je zde postavena socha již zmíněného cestovatele Davida Livingstona. Milovníkům sportů doporučujeme vyjížďky lodí po Zambezi, safari na kanoích a kajacích, vyhlídkové lety nad vodopády, rafting.

  Místo nabízí hned několik možností k ubytování, např. kempy, karavan parky, motely, či hotely. Viktoriiny vodopády jsou dnes chráněny nejen jako národní park, ale i v rámci světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Tak pojďte a poznejte s námi toto jedinečné místo planety.