0

GOA (Indie)

Aktuality
GOA (Indie)

GOA (Indie)

11.8.2016

Goa je nejmenší spolkový stát Indie. Je to bývalá kolonie Portugalska a patří mezi ekonomicky nejsilnější státy Indie. Leží na západním pobřeží Indie. Sousedí se státy Maharaštra a Karnataka. Je omýván Indickým oceánem, konkrétně arabským mořem. Jeho hlavním městem je Panaji a mezi další významná města patří Margao a Mapusa. Stát Goa se dělí na 2 okresy – severní a jižní Gou. Úřední jazyk je konkánština a převláda zde náboženství hinduismus. Fakt, že byl stár Goa kdysi portugalskou kolonií je znát zejména v pracovní morálce. Goané mají jednu z nejkratších pracovních dob v Indii. Dodržují dlouho denní siestu. Mezi oblíbené svátky patří Vánoce. Goa se také řídí vlastním občanským zákoníkem, který je značně inspirován portugalským.

Stát Goa je dobře zavodněn, protékají zde dvě velké řeky Mandovi a Zuari a další menší říčky. Pobřeží je dlouhé asi 100 km, které disponuje spoustou širokých pláží.

Podnebí je charakteristické dlouhými horkými léty (bývá zde až 39°C) a krátkou mírnou zimou (výjimečné deště, teploty do 30°C). Je zde také velká vlhkost zapříčiněná monzuny. 

Státem Goa se rozpínají kokosové palmové lesy. Díky rozsáhlému zavodnění je ve státě Goa bohatá vegetace, můžeme tady najít vzácné dřeviny, stromy s kešu ořechy, ovocné stromy s mangem nebo ananasem. Ve státě Goa je zvířecí říše hojně zastoupena krávami, liškami, divokými prasaty. Množství ptactva a hadů.

Stát Goa je ekonomicky závislý nejvíce na turismu a zemědělství. Další důležitá odvětví jsou těžba nerostů nebo rybolov. Těží se zde nejvíce železná ruda a bauxit. Ze zemědělství je třeba zmínit pěstování rýže, ovoce, obilí a kokosových ořechů. V zemědělství pracuje značná část obyvatelstva Goy.

Pláže ve státě GOA jsou přezdívány „sun and sand“, tedy slunce a písek. Jsou to krásné široké nepřeplněné písčité pláže, které začínají lákat více a více turistů.

Zajímavá je také místní kuchyně, která je mírně ovlivněna jihoindickou, arabskou nebo portugalskou. V místních restauracích jako v jedněch z mála se dá objednat i vepřové či hovězí maso. Také alkohol je v tomto státě volně prodejný.

Vzhledem k faktu, že stát Goa ekonomicky nestrádá, si vysloužil přezdívku Indie pro začátečníky. Turisté zde tedy nepřičichnou k typické bídě a chudobě Indie, nemocem ani bídným slumům. 

*DŮLEŽITÉ RADY PŘI CESTĚ DO STÁTU GOA

Turisté z České republiky potřebují vízum, které lze zařídit pomocí cestovní kanceláře. Je potřeba mít pas platný ještě 6 měsíců po návratu z dovolené. Do státu Goa se letí z Prahy, s přestupem v Londýně a Bombaji. Očkování není nutné žádné. Lékaři doporučují očkovat se proti žloutence typu A, B a břišnímu tyfu. Platí zde indická měna indická rupie. Kurs je cca 46 rupií za jeden americký dolar. Je dobré mít u sebe dostatek hotovosti, bankomaty zde moc nebývají. Ve státě Goa je o 3 a půl hodiny více než v ČR.