0

Chorvatsko

Aktuality
Chorvatsko

Chorvatsko

11.7.2016

Stát Chorvatsko se nachází na pomezí střední a jižní Evropy. Řadí se mezi státy bývalé Jugoslávie.

Chorvatsko má 4,2 milionů obyvatel a jeho rozloha je 56 542 km2.  Je republikou s prezidentem v čele, jeho současná prezidentka je Kolinda Grabarová Kitarovićová. Dělí se na 21 žup a ty se dělí na opčiny. Jeho hlavním městem je Záhřeb.

Chorvatskou měnou je Kuna. Směnný kurz je 3,95HRK/1CZK.

Hlavním zdrojem příjmů Chorvatska je cestovní ruch. Nejvíce sem jezdí Němci, Slovinci, Rakušané a Češi.

V Chorvatsku můžeme jako turisti navštívit části: Istrii, Kvarner a vrchoviny a Dalmácii. 

Istrie

Istrie je poloostrov, jehož většina patří Chorvatsku. Jeho malá část patří Slovinsku a ještě menší část Itálii. Rozloha ostrova je 3700 km2. Povrch poloostrova je rovina s nadmořskou výškou od 100 do 600 m. Velmi rozvinuté jsou zde také krasové jevy. Převládá středomořské podnebí a vládne středomořské rostlinstvo jako tráva nebo šibljak. Nejvýznamnějšími městečky jsou Pula, Poreč a Rovinj.

Poloostrov Istrie je nejnavštěvovanější oblast v Chorvatsku vůbec. Geograficky se dělí na Bílou Istrii, Šedou a Červenou.

Bílá Istrie je z většiny pokryta krasovými jevy, odtud název bílá. Je jen velmi málo osídlená. Není zde mnoho úrodné půdy. Nachází se zde nejhlubší propast Istrie (260m).

Šedá Istrie dostala svůj název podle převládajícího šedého jílovitého povrchu.

Červená Istrie je nejobydlenější. Velmi úrodná krajina, ze které pochází veškeré ovoce a zelenina, které je pak nabízeno na celé Istrii. Daří se tady také vínu.

V poslední době se Istrie proměnila na velmi žádanou oblast s mnoha rušnými letovisky. Obyvatele živí cestovní ruch. Bylo zde vystaveno mnoho velkých hotelových komplexů. Modernizováno hotelové vybavení, i soukromé apartmány. Také koupání bylo zmodernizováno. K přírodním oblázkovým plážím přibývají betonové plochy. Vznikají nové uměle vytvořené pláže s hrubým pískem.

Výborné podmínky jsou na Istrii pro všechny druhy sportů. Vedou především vodní sporty jako vodní lyžování nebo windsurfing. Skvělé podmínky nabízí poloostrov také pro košíkovou, fitness, bowling a podobně.

Co se týče zábavy, Istrie se pyšní každodenními večerními programy. Velkým množstvím diskoték a barů. Poslední dobou také narůstá počet aquaparků. Disponuje množstvím galerií a muzeí. Vnitrozemí Istrie nabízí historické památky a další zajímavá místa.

Poreč

Poreč je největší turistické centrum na Istrii. V městečku Poreč se nachází i přístav. Městečko je křižovatkou cest na Istrii. Obyvatelstvo se věnuje zemědělství, pěstování vína, rybolovu. Podnebí je mírné, nebývají zde úmorná vedra. Mezi zajímavá místa patří Modrá laguna, Brulo, Pical, Spadici a Zelená laguna. V okolí městečka je krásná příroda, ve které byly nalezeny vykopávky, které nasvědčují bohaté historii. Mezi zajímavé architektonické památky patří komplex postavený na základech Římanů z 6. století zapsaný na seznamu UNESCO. 

Pula

Pula je největším městem na Istrii a je ekonomickým centrem. V místních loděnicích se staví zaoceánské lodě. Ve městě se také nachází velmi dobře přístupný a vybavený přístav. Oblast Pula je turisty často vyhledávaná kvůli zajímavě členitému pobřeží, množství historických památek a příjemného středomořského klimatu. Městečko je turisty také oblíbené, protože nabízí výborné možnosti sportovních aktivit, mnoho příjemných rekreačních zařízení, zábavných programů s živou hudbou a podobně. Mezi nejvýznamnější historické památky na Pule patří: Amfiteátr – po římském koloseu je považován za nejvelkolepější stavbu svého druhu. Dnes je amfiteátr dějištěm mnoha festivalů a zábavných akcí. 

Triumfální oblouk rodiny Sergiů – bohatě zdobený, původně součást Zlaté brány. Zlatá brána byla v 19. stol. zbořena. Oblouk Sergiů však zůstal zachován a bývá nyní mylně nazýván Zlatou branou.

Římská mozaika – původní římská podlahová mozaika z římské vily. Mozaika je plně restaurovaná a konzervována.

Dianin chrám – do něj je zabudována radnice Puly.

Rovinj

Rovinj je jedno z nejmalebnějších městeček v Chorvatsku. Podél celého pobřeží se nachází spousta malých ostrůvků. Obyvatelstvo se věnuje zemědělství, rybolovu a také turistickému ruchu. Rovinj má základy turismu už v historii, kdy Marie Terezie založila námořní klimatické zdravotní středisko. Významným místem v městě Rovinj je zábavní centrum Monvis, ve kterém mají návštěvníci velmi pestrou nabídku možností, jak využít volný čas. Můžeme zde najít také velké množství sportovišť, krytý bazén nebo multifunkční sportovní halu.

Rovinj zaujme především krásným okolím města a romantickou architekturou. Část města se nachází na bývalém ostrově, který byl kdysi spojen s pevninou. Celé městské jádro je chráněnou kulturně historickou památkou. Zajímavý je také Františkánský klášter s obrovskou knihovnou. 

Kvarner a vrchoviny

Kvarner neboli Kvarnerská riviéra nese svůj název podle Kvarnerského zálivu, který celou tuto oblast oblévá. Nalézá se na východním pobřeží Istrijského poloostrova a pokračuje k severovýchodu až k letovisku Rijeka. 

Velká část míst Kvarnerské riviéry jsou starodávná lázeňská střediska, s historií sahající až do 19. století. Na území této riviéry se nachází rozmanitá škála středomořské i subtropické vegetace s krásnými parky a lesy. Díky tomu vládne této oblastí mírné podnebí. Jedna z nevýhod této oblasti je omezenost prostoru, rozpíná se totiž na úzkém pásu pobřeží.

Kvarnerská riviéra je zaměřena spíše na klientelu, která ocení večerní procházky do přírody, lesoparků nebo vycházky do svahů. Koupání je umožněno na nevelikých plážích s hrubým pískem nebo jemnými kamínky. Sportovní aktivity mají v této oblasti zelenou, najde se zde velké množství nejrůznějších sportovních zařízení.

Všeobecně je známo, že tato oblast patří mezi dražší. Což je na jednu stranu pravda, nachází se zde luxusní hotely se špičkovými službami. Na druhou stranu pokud se člověk spokojí s málem, není náročný a nepotřebuje na své dovolené posedávat v luxusních kavárnách, nepocítí rozdíl mezi Kvarnerskou riviérou a ostatními letovisky.

Nabídka výletů je v této oblasti pestrá. Jako perličku můžeme zmínit lodní výlet do nedalekých Benátek.

Městečka ve Kvarenské riviéře: Baška, Crikvenica, Čabar, Delnice, Donji Lapac, Gospič, Jablanac, Karlobag, Klenovica, Korenica, Kraljevica, Lopar, Lovran, Mali Lošinj, Malinska, Martinščica, Mošcénička, Njivice, Novalia, Novi Vinodolski, Ogulin, Omišalj, Opatija, Osor, Otočac, Pag, Punat, Rab, Rijeka, Selce, Senj, Slujn, Udbina, Veli Lošinj.

Ostrovy ve Kvarenské riviéře: Cres, Goli Otok, Ilovik, Krk, Lošinj, Pag, Rab, Unije.

Crikvenica

Oblíbené letovisko, největší v Chorvatsku na pevnině. Leží 37 km od Rijeky. Oblast nabízí bohatou vegetaci, velké množství parků a promenád. Crikvenická riviéra se nalézá od Jadranova až k letovisku Selce. 

Oblast Crkvenica je známá hlavně pro množství hotelových a léčebných zařízení zaměřených na rehabilitaci a klimatickou léčbu. Celou oblastí Crikvenica se táhne krásná, dlouhá oblázková místy písečná pláž, která disponuje upravenými místy pro vstup do vody pro tělesně postižené. Pláž byla vyznamenána modrou vlajkou. V oblasti Crikvenica jsou velmi příznivé podmínky pro sporty jako jachting nebo potápění, ale také míčové hry a různé závody. Koná se zde každoroční plavecký maratón. Pro zábavu se zde nachází velké množství barů, vináren a diskoték. Zajímavou atrakcí je zdejší mořské akvárium. Oblíbený je také místní rybářský den, který bývá na přelomu srpna a září.

Co se týče ubytování, nabízí Crikvenica množství hotelů, bungalovů a vilek. Nalézá se zde i mládežnický hostel. 

Rijeka

Rijeka je druhé největší město na pobřeží Chorvatska a patří k nejvýznamnějším přístavům v Evropě. Je to dopravní křižovatka, výchozí bod trajektů a lodí. Je sem soustředěn průmysl celého regionu. Poblíž je vybudován tunel, který podstatně usnadnil vjezd autem do vnitrozemí poloostrova Istrie. Nachází se zde také dálnice, která spojuje Rijeku se Záhřebem a tvoří tak nejvyužívanější tepnu Chorvatska.

Oblast Rijeka je i významným centrem kulturního života. Můžeme zde najít množství divadel a galerií. Sídlí zde i několik významných škol a fakult. Rijeka je velmi rušným městem, které nebývá cílem turistů pro dlouhodobý pobyt. 

V Rijece můžeme navštívit několik významných památek jako Městskou věž s hodinami, radnici, Mariánský kostel, zdejší katedrálu a několik paláců, jež jsou sídlem dvou muzeí. Jako turisté také můžeme navštívit schody uskockého velitele Petra Kružiče, které vedou od budovy rijecké banky až na vrch Trsat nad městem.

V Rijece je možnost koupání na několika plážích – v zátoce Kostanj, v Preluku, na pláží Svežanj a na nové pláži Ploče. Sportovci mají v Rijece také zelenou. Rijeka disponuje řadou moderních sportovních hal a stadionů. Noční život je v této oblasti také pestrý. Nejoblíbenější akcí je Rijecký karneval.

Možnosti ubytování jsou zde v hotelech, soukromých apartmánech a v kempech.

Turisté mají v Rijece možnosti na několik výletů:

Městečko Kastav – 11 km od Rijeky. Historické městečko, které je zaměřeno zejména na zemědělství. Konají se zde různé tradiční slavnosti a vinobraní.

Grobnik – 5km od Rijeky. Grobnik vyhledávají především fanoušci závodění. Nalézá se tady totiž jedna z nejlepších závodních drah v Chorvatsku. 

Opatija

Opatija je lázeňské městečko, jedno z nejluxusnějších a nejnavštěvovanějších na východním pobřeží Chorvatska. Tato oblast spadá pod mírné podnebí, nachází se zde hojná vegetace a rostlinstvo. Součásti Opatije je předměstí Volosko.

Dominantou Opatije je vila Angiolina. Nachází se v ní chorvatské muzeum cestovního ruchu. V Opatiji se nachází 4 oblasti ke koupání: Slatina, což je hlavní pláž, Lido, u parku Angiolina, Tomaševac, u hotelu Ambassador a Škrbici, u hotelu Miramar. Tato vytvořená koupaliště disponují hrubým pískem či oblázkovou pláží. V této oblasti je kladen veliký důraz na dodržování vytyčených hranic ke koupání, z důvodu nebezpečí srážky s lodí a podobně. 

Městečko Opatija je ideální především pro jachting. Koná se zde každoroční pohár Opatije v jachtingu a další soutěže související s tímto sportem. Pro večerní život je tato oblast ideální, nachází se zde množství barů a vyhlášených kaváren. V Opatiji se koná mnoho hudebních, divadelních nebo gastronomických festivalů.

Koncentruje se zde velké množství kvalitních hotelů, které jsou v poslední době hodně renovovány a vysloužily si tak 4 či 5 hvězdiček.

Ostrov Cres

Ostrov Cres tvoří společně s ostrovem Krkemnejvětší jadranský ostrov. Je protáhlého tvaru a svou délkou se řadí hned za ostrov Hvar. Na severu je ostrov Cres hornatý, jeho severovýchod disponuje nepříznivými podmínkami, tedy silnými větry a je neobydlen. Severozápad je pokrytý zelení. Nejúrodnější část je kolem města Cres. 

Na Cresu se nalézají dvě přírodní ptačí rezervace. Byly zřízeny k ochraně a zachování hnízd supa bělohlavého. Součástí je i útulek pro zraněné ptáky. Rezervace jsou pro návštěvníky velmi lákavé a hezky upravené.

Moře, které omývá ostrov Cres je prvním úsekem moře, které je chráněné kvůli kolonii zdejších delfínů skákavých. Na ostrově Cres se nachází také jeskyně, ve kterých se nejstarší nálezy datují až do doby neolitu. Kdysi tvořil ostrov Cres společně se sousedním Lošinjem největší ostrov, ale ostrovy byly odděleny a nyní je spojuje most.

Obyvatelstvo Cresu je zaměřeno především na zemědělství, zejména pak na rybolov. Vnitrozemí ostrova je osídleno jen řídce, největší hustota osídlení je na západní části ostrova. Na ostrově se nachází velké množství malých osad s možnostmi ubytování v soukromých apartmánech. Nalézá se zde také hodně kempů.

Cres je velmi dobře trajektově dostupný. Celým ostrovem se táhne hlavní silnice, kterou se dá dostat přes zmíněný most na ostrov Lošinj.

Ostrov Krk

Ostrov Krk je známý a oblíbený tím, že disponuje velkým množstvím krásných dlouhých písečných pláží. Na plážích je jemný písek, místy oblázky. Pláže bývají s pozvolným vstupem, tedy vhodné i pro rodiny s dětmi. Pláže se nachází v letoviscích, ale i na méně dostupných místech, lze je navštívit např. při vyjížďce autem. 

Oblast patří k nejslunečnějším na Jadranu. Má velmi bohatou historii. Nachází se zde také hodně cyklistických tras. Oblast Krku je známá pro výrobu svého vína, které je nabízeno hostům místních restaurací. 

Díky své blízkosti pevnině je ostrov Krk velmi oblíbeným místem. Převládá na něm příznivé středozemní klima. Ostrov je ideální k relaxaci a odpočinku, příjemné teploty zde převládají po celý rok. Obyvatelstvo se věnuje zemědělství, taktéž vinařství. Povrch ostrova je porostlý na severozápadě listnatými lesy, ve středu převládají pastviny a pole, pro jihovýchodní část je typická vyprahlá pouštní krajina s krasovými jeskyněmi. V neobydlené přírodě se nachází domov ohroženého supa bělohlavého.

Nejteplejší období je na ostrově od poloviny června do konce září. Nejvíce turistů sem míří na přelomu července a srpna, kdy dosahují teploty 34 stupňů Celsia.

Ostrov Lošinj

Ostrov Lošinj, soused ostrova Cres, je sice o polovinu menší, ale má dvojnásobný počet obyvatel. Na severu je ostrov převážně hornatý, lež zde i jeho nejvyšší vrchol. Směrem k jihu se terén snižuje. Pobřeží má ostrov velmi členité, turisté zde mohou nalézt množství zátok ke koupání. Směrem k jihu ostrova také přibývá zeleně. Významný je záliv Čikat, kde se nachází také chráněný lesopark. K Lošinji patří také četné množství sousedních malých ostrovů. Část moře je vyhlášena jako chráněná pro zachování výskytu delfína skákavého. 

Lošinj patří k nejnavštěvovanějším chorvatským ostrovům. Je velmi dobře dostupný přes ostrov Cres, které dělí jen most. Nejvýznamnějšími městečky jsou Mali a Veli Lošinj. 

Dalmácie

Dalmácie je území, které se rozpíná od poloostrova Prevlaka až po neobydlený ostrov Svetj. Zaujímá jižní polovinu chorvatského pobřeží Jadranu. Kromě pobřeží, spadá do Dalmácie mnoho ostrovů jako Brač, Hvar a jiné. Oblast je převážně hornatá, protéká tudy řeka Neretva. Průmysl tady téměř není, část obyvatel se živí zemědělstvím, které má příznivé podmínky kolem řeky Neretvy. Většina obyvatel Dalmácie živí cestovní ruch. Díky velmi známým městečkům, krásnému pobřeží a přijatelné vzdálenosti, cestuje do Dalmácie ročně tisíce turistů z celé Evropy.

Dalmácie je mezi turisty oblíbená díky svému podnebí. Nikde na Jadranu nesvítí slunce tak dlouho a tak intenzivně jako právě v Dalmácii. Mezi nejslunečnější místa patří ostrov Hvar, město Split nebo Dubrovník. Velkým přínosem Dalmácie pro turisty je také fakt, že jednotlivá pobřežní městečka na sebe navazují. Postupně v sebe přecházejí. Nejsou zde žádné oddělené části.

Dalmácie dnes již disponuje množstvím moderních hotelových komplexů. Nalezneme zde ale i spoustu soukromých apartmánu. 

Dalmácie se dělí na severní, střední a jižní.

Severní část se rozprostírá mezi Karlobagem a mysem Začevo. Zahrnuje oblasti jako Sukošan, Pakoštane, Tribunj, Sveti Filip i Jakov, Starigrad, Primošten, Zaton, Biograd na Moru, Vodice, Crvena Luka, Ugljan, Olib, Vir, Dugi otok, Ist, Pašman, Molat, Silba, Prvić, Kornati, Murter, Kaprije, Krapanj, Iž, Žirje. 

Střední část se nachází mezi letoviskem Rogoznica a končí přístavem Ploče. Patří sem městečka jako Trogir, Kaštely, Split, Stobreč, Omiš, Brela, Baška Voda, Makarska, Tučepi, Podgora, Živigošče, Drvenik, Zaostrog, Podaca, Gradac a Ploče. 

Jižní část se nachází od letoviska Slana až po Rijeku Dubrovačku. Je to oblast, kde se nachází mnoho protikladů. Jedno městečko se vyznačuje úrodným krajem (delta Neretvy) jiné zase pustinou. Odlišný je poloostrov Pelješac a jiný sám o sobě je Dubrovník. 

Primošten

Primošten je městečko s přístavem v krásném ojedinělém přírodním prostředí. Je situováno tak, že je chráněno před severními větry. Místní obyvatelstvo se věnuje zemědělství, především pěstování vinné révy, rybolovu a cestovnímu ruchu. V Primoštenu se nachází 2 velké pláže. Po jeho délce se táhne několik malinkých ostrůvků. Městečko je jedním z nejkrásnějších na Jadranu. Je pro něj typická síť úzkých uliček. Na severu se nachází jedna nudistická pláž. V létě se zde koná mnoho tradičních slavností. V dávných dobách byl Primošten hradem obklopeným zdí s věžemi. 

Ostrov Murter

Ostrov Murter je od pevniny oddělen Murterským průlivem. Je omýván Pirovackým zálivem a Murterským mořem. Kolem ostrova je mnoho malých ostrůvku, jejichž dvouslovné názvy bývají často různě zaměňovány a kombinovány. 

Pobřeží ostrova je velmi členité, některé zátoky slouží jako kotviště pro menší lodě, jiné slouží jako koupaliště. Na severu ostrova už tvoří zátoky kotviště i pro velké lodě.

Ostrov má poměrně dost obyvatel. Obyvatelé se živí chovem ovcí, rybolovem, stavbou lodí a v poslední době cestovním ruchem. Zajímavostí je, že většina půdy na Murteru i malých přilehlých ostrůvcích je ve vlastnictví obyvatelů Murteru.

Významnými středisky jsou Murter, Tisno a Jezera. Ostrov Murter se pyšní známou písečnou zátokou Slanica.

Ostrov byl pro cestovní ruch v poslední době hodně přizpůsoben. Od stavby ubytovacích zařízení po výstavbu obchodů nebo zábavních zařízení. Byl vystavěn most, který spojuje ostrov Murter s pobřežím a ten teď postrádá svůj klid, který mají vzdálenější ostrovy od pevniny. 

Makarska

Makarska je nejznámější letovisko v celém Chorvatsku, leží 62 km jihovýchodně od Splitu. Makarska má příznivé podnebí s dlouhou dobou slunečního svitu. Je chráněna horským masivem Biokova. Nachází se zde mnoho četná vegetace, zejména borové lesy. 

Makarska je velmi rušné letovisko, podle kterého je pojmenovaná celé riviéra dlouhá asi 60 km od Brely až po Gradac. Letovisko Makarska leží přímo u hlavní silnice, která se táhne podél pobřeží. Starší část této oblasti se rozpíná u pobřeží a nová část se postupně rozrůstá k horskému masivu.

V Makarské je velký přístav pro lodě i pro velké trajekty, také velké autobusové nádraží. Obyvatelstvo se věnuje pěstování vinné révy, olivovníků, rybářství. Městečko Makarska je známé i svým lázeňským komplexem, ve kterém se léčí nemoci dýchacího ústrojí, pohybového ústrojí a degenerativní onemocnění.

Koupání na Makarske je zážitkem pro každého turistu. Makarska nabízí turistům své dlouhé proslulé pláže. K nejznámějším patří Donja Luka, u níž stojí nejluxusnější hotely z celé oblasti. Pláž je tvořena malými oblázky s pozvolným vstupem do moře a je lemována pásem borových stromů. Příjemné koupání podobného charakteru nabízí i menší zátoky Makarske.

Zábava na Makarske nezná hranic, oblast disponuje velkým množstvím barů, diskoték, klubů nebo kasin. Oblíbený je festival Makarské léto, jehož nejznámější akce jsou „Rybářská noc a Letní karneval“. 

Ostrov Hvar

Ostrov Hvar se se svou rozlohou řadí na čtvrté místo mezi ostrovy na Jadranu, je ale nejdelším ostrovem ze všech jadranských. Nejvýznamnějšími městečky jsou Hvar, Jelsa, Stari Grad, Vrboska a Sočuraj. 

Zdejší obyvatelstvo živí především zemědělství zejména pěstování vinné révy, aromatických bylin, olivovníků a cestovní ruch.

Pobřeží Hvaru je velmi členité, často vyhledáváno jachtaři. Středem ostrova se táhne pohoří, které odděluje severní a jižní část. Na Hvaru se nacházejí i taková místa, která jsou pustá a holá, taková která trápí požáry a sucha. Na ostrově není žádný zdroj pitné vody, proto je tento problém vyřešen podzemním potrubím, které vede vodu z pevniny. Počasí na Hvaru je velmi příznivé, bývají zde horká léta a mírné zimy. Slunce zde svítí velmi dlouho. Na Hvaru roste nejvíc druhů středomořských rostlin ze všech jadranských ostrovů.

Hvar je pro turisty velmi lákavou destinací díky svému klimatu, přírodním podmínkám, nádhernému koupání, množstvím historických památek, možností sportů nebo kulturních a zábavných akcí.

Turisté mají možnost ubytovat se v několika málo hotelech, rozšířeny jsou zde především soukromé apartmány a vilky.

Na ostrov je velmi dobrý přístup trajektem, který vyjíždí z města Split. Po celém ostrově je možno jezdit autem, byla zde postavena nová komunikace, která usnadňuje přístup do západní části ostrova.

Dubrovnik

Dubrovnik je město, které leží na úplném konci chorvatského pobřeží. Dubrovník je jednou z turisty nejoblíbenějších oblastí díky svému klimatu, své bohaté historii, svých památek a svých přírodních krás. Městečko má dlouhou a bohatou historii, která sahá až do středověku. Je známo hlavně svou nádhernou zachovalou architekturou.

Turisté mohou v Dubrovniku nasávat romantickou atmosféru úzkých uliček, obdivovat skvostné památky nebo degustovat místní gastronomické poklady. Nejznámější ulice městečka je ulice Stradun, kde je možno spatřit několik krásných kostelů, Knížecí palác nebo slavný palác Sponza. Samozřejmě je zde velké množství obchůdků se suvenýry.

Dubrovniku v poslední době velmi stoupla atraktivita. Dubrovnik byl vybrán jako místo natáčení světového fenoménu Hra o trůny. Přilákal tak spoustu nových turistů, kteří Dubrovnik do té doby ani neznali.

V Dubrovniku je také několik pláží – oblázkové i písečné. Také je zde mnoho možností pro rekreaci a sport. V Dubrovniku bývá po celý rok příjemné počasí, moře bývá teplé, proto je městečko skvělým místem pro letní dovolenou.

Zábava je v Dubrovniku i v noci, kdy město nabízí množství restaurací, koncertních sálů, klubů nebo fast foodů.

Do Dubrovniku se jako turisté dostanete letadlem, lodí i autem. Je velmi dobře přístupný a ideální například jen pro výlet. Říká se, že jakmile jednou Dubrovnik navštívíte, přiroste Vám k srdci a najdete si v něm to své místo.