0

Rhodos (Řecký ostrov)

Aktuality
Rhodos (Řecký ostrov)

Rhodos (Řecký ostrov)

27.6.2016

Rhodos je největším ostrovem souostroví Dodekanessos čili Dvanáctiostroví a čtvrtý největší ostrov Řecka. Nachází se v nejjižnější části Egejského moře ve východním Středomoří. Přezdívá se mu „Ostrov růží“ nebo také „Ostrov slunce“. Rhodos je převážně hornatý. Směrem k moři se krajina pozvolna svažuje a je využívaná k zemědělství. Ostrov vyhlásilo UNESCO za světovou přírodní a kulturní památku.

Celý ostrov je lemován až 50 m hlubokým mořským dnem, které v oblasti městečka Lindos prudce klesá tzv. Rhodoského příkopu, v kterém dosahuje hloubky 4 453 metrů.

Mnoha pláží se pyšní oceněním Evropské Unie, tzv. „Modrou vlajkou“ – ekologickou cenu za čistotu pláží a křišťálově průzračnou vodu.

Na některých plážích můžete vyzkoušet různé sportovní atrakce, např. vodní lyže či skútry, paragliding (let na padáku taženým člunem asi 20 metrů nad hladinou moře), jízdu na banánu či nafukovacích kolech taženým motorovým člunem. Nebo si také můžete najmout malou loď s kapitánem a objevovat tak nové pláže.

Hlavní město ostrova Rhodos, je rušným přístavním městem. Dominantu města tvoří středověké hradby spolu se Starým městem, které je na seznamu památek UNESCO. Dalšími zajímavými a turisticky vyhledávanými středisky jsou například Kalithea. V minulosti antické termální lázně. Faliraki, malá rybářská vesnička, která se proměnila v jedno z nejrušnějších míst ostrova a stojí opravdu za to, se zde podívat. Starobylé romantické městečko Lindos, které je díky své akropoli jedním z nejnavštěvovanějších míst ostrova, Pefki-Lordos s dlouhými plážemi a širokým zázemím pro vodní sporty.

Za zmínku stojí starý přístav Mandraki, kostel (Church of Evangelismos) naproti přístavu, větrné mlýny nebo Národní divadlo ostrova Rhodos, které má kapacitu 1070 míst a je známé v celém oblasti Egejského moře pro svoji vynikající akustiku. 

Z přírody zde stojí za zmínku zejména kopec Filerimos s výškou cca 260 metrů, který je celý prorostlý bujnou vegetací. Středem Rhodu zde prochází kopcovatý terén a nachází se zde často doporučované Údolí motýlů (Petaloudes), pštrosí farma a několik chovů různých zvířat.