0

Kréta (Řecký ostrov)

Aktuality
Kréta (Řecký ostrov)

Kréta (Řecký ostrov)

21.6.2016

Kréta je pohádkově krásný ostrov ležící ve Středozemním moři. Řekové Krétu často nazývají „Velký ostrov“ nebo „stát ve státě“. Také se zde narodil nejvyšší řecký bůh Zeus. Ten dal ostrovu jméno podle své dcery Kriti.

Kréta je největším řeckým ostrovem a zároveň i pátým největším ostrovem Středomoří.

Na Krétě najdete vše, na co si jen vzpomenete: vysoké hory, úrodné náhorní plošiny, krasové jeskyně, hluboké kaňony a především nádherné pláže, památky a rozmanitou zábavu.

Turisticky je Kréta přitažlivá po celý rok, hlavní sezona ale obvykle trvá od května do října. Stále větší počet návštěvníků přichází objevovat její kouzlo mimo hlavní sezonu, kdy zde vládnou mírnější teploty a poznávání země a jejího obyvatelstva není zatíženo hektickým shonem a úmorným vedrem.

Krétu by určitě měl navštívit každý, kdo touží poznat pravou řeckou pohostinnost, kulturu, koupání a zábavu. Zvláštností řecké kuchyně je kyselá rybí polévka, salát z lilků s ořechy, skvěle upravované ryby a mořské plody nebo jehněčí žebírka na otevřeném rožni.

Milovníci historie mohou navštívit Knossos, nejznámější krétskou archeologickou lokalitu se zachovalým Minojským palácem. Říká se, že kdo nebyl v Knossu, jako by nebyl na Krétě.

Určitě také stojí za to navštívit palácový komplex ve Faistu, který je druhým nejvýznamnějším na Krétě. Z paláce Faistos je nádherný výhled na okolní Mesarskou pláň a horu Ida.