0

Mykonos (Řecký ostrov)

Aktuality
Mykonos (Řecký ostrov)

Mykonos (Řecký ostrov)

17.6.2016

Mykonos je nejznámějším a nejpopulárnějším ostrovem v řeckém souostroví Kyklad ve Středomoří a je omýván vlnami Egejského moře. V minulosti byl důležitou obchodní stanicí v západní Aigidě. Leží jihovýchodně od ostrova Tinos, severně od ostrovů Paros a Naxcos a na východ od ostrova Syros. Pro mnoho národů je Řeckem právě Mykonos, proto sem směřují návštěvníci z celého světa.  Podle řecké mytologie byl Mykonos vytvořen ze zkamenělých těl obrů zabitých Herculem. Maskotem ostrova je pelikán „Petros“.  V řecké historii byl Mykonos dějištěm bojů mezi Diem a Giganty. Ostrov byl pojmenován po Apollónově vnukovi Mykonovi.

Hlavním městem ostrova Mykonos je Mykonos, správní centrum a zároveň hlavní přístav ostrova. Vyniká svou typickou kykladskou architekturou, bílé krychlové domy, mnoho kostelů a staré větrné mlýny okolo mola, které chrání přístavní zátoku, Chora stojí na místě, na kterém dříve stávalo také antické město. V Mykonosu lze doporučit návštěvu Archeologického muzea, které vystavuje cenné nálezy z Rinie a Délosu, hlavní město má také Muzeum lidové kultury a umění.

Ostrov Mykonos má svým návštěvníkům co nabídnout, oblíbená je poznávací okružní jízda ostrovem, při které navštívíte to nekrásnější na ostrově, větrné mlýny, malé vesničky a několik starých kostelů, pozůstatky středověkého hradu Kostro. Ve staré části Kostra stojí zajímavý, architektonicky řešený byzantský kostel Panny Marie Paraportianí, přímo u hradní brány, který je vybudován ve čtyřech výškových úrovních. Pokud by vám toto nestačilo, máte možnost lodního výletu na ostrov Délos, který není trvale obydlen, je sice malý /přibližně 4 km2/, za to velký a bohatý na historické nálezy a archeologická naleziště. Přibližně 2 km východně od ostrova Mykonos leží skalnatý ostrov Dragoníssi s mořskými jeskyněmi, na němž žijí tuleni.

Nejvyšším místem ostrova Mykonos, odkud je nádherný panoramatický výhled na celý ostrov je vrchol Profítis Elias /364m n.m./.

Ostrov Mykonos dnes patří k velmi oblíbeným, turisty vyhledávaným řeckým ostrovům. Oblíben je především pro své krásné pobřežní a pyšní se nádhernými plážemi s jemným pískem.

Zásluhu na oblíbenosti ostrova má i jeho noční život, který patří mezi nejznámější ve Středomoří vůbec. Malebné uličky města Mykonos se v turistické sezoně každý večer promění v konglomerát hospůdek, taveren, klubů a barů.

Jedním z nejromantičtějších koutů ostrova s krásným západem slunce jsou „Malé Benátky“.