0

Jižní Kypr

Aktuality
Jižní Kypr

Jižní Kypr

15.6.2016

Jižní Kypr neboli Kyperská republika je turisty velmi oblíbená a známá překrásnými plážemi, skvělým vínem, pohostinným přístupem místních obyvatel nebo romantickými zátokami. 

Agia Napa je jedním z nejoblíbenějších turistických letovisek Kypru. V minulosti to bývala malá rybářská vesnička, ta se však především díky krásné přírodě, písčitým plážím a průzračnému moři dokázala proměnit na oblast s množstvím kaváren, restaurací, diskoték, barů. Díky zábavě od rána do včera je letovisko vyhledávané mládeží z celého světa.

V historickém centru najdete klášter Agia Napa, v budově bývalé radnice je pak vybudováno Marine Life Museum. Pláže jsou zde převážně písčité a mezi nejnavštěvovanější a nejoblíbenější patří pláž Nissi. Vyzkoušet různé vodní atrakce si pak můžete ve vodním parku  Water Word, který potěší nejen děti. Tato oblast je hojně vyhledávaná potápěči. 

Jednou z pláží v oblasti Paphos je Coral Bay. Coral Bay neboli Korálová zátoka údajně patří mezi nejkrásnější oblasti ostrova. Moře je tady čisté a mělké. Můžete zde vyzkoušet vodní lyžování, jízdu na banánu, windsurfing, šnorchlováni nebo potápění. Okolí Coral Bay nabízí pěší túry, kde nedaleké kopce nabízí úžasný výhled do ostrovní krajiny. 

Mezi jedno z nejnavštěvovanějších středisek Kypru patří oblíbená Larnaca. Je zde významný přístav tzv. Kyperská brána a nachází se zde i mezinárodní letiště. Kilometrové pláže, průzračné moře, nabídka vodních sportů a nejen to láká turisty. Letoviska v exotických krajích Vám bude připomínat hojně oblíbená pobřežní promenáda zdobená palmami, kde najdete velké množství restaurací, barů a diskoték. Prohlédnout si můžete známé Archeologické a Pierdisovo muzeum nebo nejvýznamnější místní kostel, který je spjatý s biblickým Lazarem. Pro potápěče je největším lákadlem vrak Zenobia, který se potopil nedaleko přístaviště v Larnace v roce 1979. 

Druhým největším městem a zároveň nejdůležitější přístav ostrova Kypr je Limassol. Kromě kulturního a dopravního významu je Limassol i oblíbenou turistickou destinaci.

Určitě Vás přitáhnou dlouhé pláže pokryté převážně pískem nebo oblázky s blankytnou mořskou vodu. Pokud si chcete užít klidnějších pláží, navštivte pláže dál od centra. Přestanou-li Vás bavit pláže, můžete navštívit světoznámé archeologické naleziště Kourion s Apollonovou svatyní a divadlem, které leží v bezprostředním okolí Limassolu.

Z gastronomické stránky města byste pak měli vyzkoušet rybí speciality, pokrmy z darů moře kozí sýr nebo víno. Limassol je prý nejrušnější letovisko na ostrově, nejedná se však jen o noční zábavu v klubech, ale i místní festivaly s hudbou, tancem, ochutnávkou vín či dramatických představení, které se tu konají pravdivě každý rok. 

Městečko a přístav Paphos, které láká nejen svou historií, ale i přírodou, která láká návštěvníky na malebné zákoutí s řadou tradičních vesniček, vinic a banánových plantáží.

Podle legendy se tu prý dokonce u skály na pláži Petra Tou Romiou zrodila bohyně Afrodita. Možná i díky této legendě má toto místo kouzelnou atmosféru. Díky pestré historii Paphosu můžeme dodnes obdivovat množství dochovaných svědků dávné minulosti například v podobě archeologického parku se zachovalými krásnými mozaikami. Za návštěvu určitě stojí antické město Kourion s římskými lázněmi a řecko - římským divadlem a ruiny starobylého Afroditina chrámu nebo Královské hrobky. Díky těmto a spoustě dalších památek není divu, že Paphos se svými památkami zaujímají své místo na seznamu UNESCO. Pláží je zde hned několik, převážně písčitých nebo kamenitých a voda je čistá, můžete se v ní koupat nebo jí využít k vodním sportům. Právě tady se nachází velice oblíbená Korálová zátoka. 

Středisko Protaras je turisty velmi oblíbené a patří mezi nejnavštěvovanější na celém Kypru. Dovolená v této destinaci je opravdu pro každého. Letovisko je vyhledávané především rodinami s dětmi. Návštěvníky láká krásná písečná pláž Fig Tree Bay s průzračně čistou vodou. Na své si zde samozřejmě přijdou i milovníci vodních sportů, pro ty co se chtějí potápět je zde řada potápěčských center, které mohou navštívit. Nakoupit si oblečení či suvenýry můžete přímo v centru Protarasu, je tady řada obchůdků, taveren a restaurací, kde ochutnáte i místní speciality. Pokud vás přestane bavit lenošení u pláže, můžete využít některou z řad značených pěších tras. Pobřeží Protarasu je tvořené rozmanitými útesy, mořskými jeskyněmi a romantickými plážemi. Kdo by se bál o noční zábavu, nemusí mít strach, protože i v noci to tady žije.