0

Severní Kypr

Aktuality
Severní Kypr

Severní Kypr

15.6.2016

Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Je to krásný ostrov, kde se podle legendy zrodila z mořské pěny řecká bohyně krásy a lásky Afrodita. Na poloostrůvku Akamas se dokonce nachází místo, kam se Afrodita chodila koupat (tzv. Afroditiny lázně).

Ostrov je rozdělen na dvě části. Severokyperská turecká republika patří Turecku, na jihu je pak řecká část Kypru - Kyperská republika (patří do EU). Tyto dvě části ostrova rozděluje tzv. zelená nebo také Attilova (Zelená) linie. Hlavním městem Severního a i Jižního Kypru je město Lefkosa (řecky Nicota). Město je jako jediné na světě hranicí rozdělené mezi dva státy. 

Na Severním Kypru se nacházejí krásné pláže, panenská příroda, průzračně čisté moře. Navštívit zde můžete řadu historických památek a měst. 

Město Famagusta je zároveň i významným přístavem, který leží na východním pobřeží ostrova. V centru města u starého přístavu se nachází pevnost, tzv. Othellova věž, kterou proslavil Shakespear ve svém díle, na jejím vrcholu se můžete kochat vyhlídkou do okolí. Za návštěvu stojí i mešita Lala Mustafa Pashi, původně křesťanská katedrála Sv. Mikuláše, která byla po dobytí Turky přestavěna na mešitu. 

Město Kyrenia, které se nachází na severním pobřeží ostrova. V centru města u starého přístavu, který je považován za nejkrásnější na severním Kypru, se nachází zachovalá pevnost Girne s historickým muzeem a unikátním exponátem nejstaršího vraku antické lodi. V Kyrenii najdete spoustu dalších historických památek jako například křižácký hrad svatého Hilariona a klášter Bellpais. Kromě objevování historie se však můžete jít potápět do potápěčských center nebo se procházet malebnými uličkami turistického přístavu a ochutnávat místní speciality. 

Na severovýchodní části ostrova se nachází město Bafra. Je to nově rozvíjející se turistické letovisko. Oblast se pyšní písečnými plážemi, jenž patří mezi nejkrásnější na ostrově.