0

Senegal

Aktuality
Senegal

Senegal

29.4.2016

Senegal je překrásná země s více než 500 km písčitých pláží. Nejen tak se Senegalu přezdívá Perla střední Afriky, která má každému určitě, co nabídnout. Senegal se nachází na pobřeží západní Afriky, kde slunce skoro nezapadá.  

Teplota se celoročně pohybuje okolo 23°C a nejideálnější období pro návštěvu je čas, kdy u nás vládne zima. Právě v zimních měsících se teplota pohybuje od 20 do 30°C, což je přímo ideální počasí pro dovolenkové radovánky. Každý by si měl dávat pozor na období dešťů, které zde trvá od června do října a největší počet srážek je právě v srpnu. Jinak je zde počasí stálé a jedinou nepříjemností zůstává občasný vítr, který zde přináší písek ze Sahary.

I přes to, že Senegal a Českou republiku dělí vzdálenost více než 5 000 km, dostanete se zde poměrně jednoduše. Většinou se zde létá charterovými lety, ale každý musí počítat s mezipřistáním na Kapverdách, takže se doba letu může protáhnout až na 8 hodin. Takováto chvilka strávená v letadle, za krásy Senegalu určitě stojí.

Úředním jazykem je francouzština, ale bez problému se zde domluvíte i anglicky. Senegal je místo, kde pro vstup do země potřebujete vízum a pas s minimální platností ještě 3 měsíce po odjezdu ze země.

Fanouškům motoristického sportu je jistě velmi známo hlavní město Senegalu, kterým je Dakar. Město kdysi slavné hlavně kvůli závodu Rallye Dakar je se svými 1,5 milióny obyvatel nejlidnatější místo Senegalu. Dakaru se také přezdívá „Afrika pro začátečníky“, protože průvodci tvrdí, že je to dokonalé místo, kde si můžete zvyknout na ruch a zmatek, který Africe vládne. Dakar nabízí ubytování na vysoké úrovni a jemné písčité pláže s azurovým mořem jsou samozřejmostí. Až vás hluk Dakaru omrzí, můžete se vydat lodí směrem k ostrovu Gorée. Za pouhých 30 minut plavby se dostanete na místo poznačené jednou z největších tragédií lidstva. Ostrov Gorée zapsaný ve světovém dědictví UNESCO sloužil od začátku 17. století až do konce 19. století jako překladiště otroků z celé Afriky do Ameriky. Podmínky zde kdysi byly kruté a polovina otroků cestu přes oceán nepřežila. Smutnou historii ostrova dodnes připomíná úzký průchod nad mořem, kterým se otroci dostávali na loď. Dnes je Gorée kosmopolitní místo, kde se střetávají kultury celé Afriky. Je to také asi to nejudržovanější místo celého Senegalu a to hlavně díky dotacím, které zde plynou.

Pokud se rozhodnete procestovat Senegal po zemi, pak se obrňte hodně velkou trpělivostí. Silnice jsou ve velmi špatném stavu a vzdálenost 200 km můžete jet klidně i celý den. Nad dopravními nehodami se tu nikdo ani nepozastaví, ale pomoc při opravách je vyžadována od všech, i od cizinců. Na březích řeky Senegal stojí město Saint-Louis. Toto kdysi hlavní město je pozůstatek z dob francouzské kolonie a nachází se zhruba 300 km od města Dakar. Jedním z míst, které byste měli navštívit, je určitě Faidherbův most. Je unikátní hlavně svou historií. Tento most údajně navrhl sám Gustaf Eiffel, aby přemostil řeku Seinu. Ale nějakým omylem, byl most naložen na loď a odvezen do Senegalu. A v Senegalu si ho už jednoduše nechali a odmítli konstrukci vrátit. Nyní má most přezdívku „Eiffelovka přes Senegal“ a místní jsou na něj patřičně hrdí. Stejnojmenný ostrov Saint Louis, který se nachází na řece Senegal, byl původně francouzskou pevností. Dnes je také zapsán ve světovém dědictví UNESCO. Pro ostrov jsou typické senegalské loďky - pirogy. Tyto dřevěné loďky jsou vyřezané z jednoho kusu dřeva a obyvatelé Senegalu je považují za své dědictví. Ostrov nyní žije především díky rybářům, kterých je tu více než hojně. Svými rybami zásobují okolní trhy, a tak si na čerstvých rybách můžete pochutnat opravdu každý den. V Saint Louis dodnes také můžete potkat takzvané siňáry. Siňáry byly černé ženy bílých mužů, které si během koloniálních dob spokojeně vysedávaly na balkonech, kouřily fajfky a nosily luxusní evropské šaty. I přestože sami byly černé, na ostatní pohlížely z vrchu a údajně byly i těmi nejhoršími otrokářkami. Ve městě byste určitě měli zažít atmosféru simb. Simba je rituál, při kterém se mísí jak původní tance, tak i divadlo a etnická hudba. Původně se takto zbavovali muži zlých duchů a šlo o jakousi terapii. Dnes se simby stále drží velké oblibě a město Saint Louis jimi doslova žije.

Na severu Senegalu byste také neměli vynechat návštěvu Národního parku Djoudj, který je také zapsán v seznamu UNESCO. Je to hlavní zimoviště a sídliště ptáků v severní Africe. V zimě se tu slétne až 3 milióny ptáků včetně divokých hus z Čech. Celoročně zde žije přes 400 druhů zvířat.

Na severovýchodě od Dakaru lze spatřit opravdovou přírodní raritu „Růžové jezero“. Jezero je slavné hlavně díky těžbě soli, která je fyzicky vskutku náročná. Tuto práci vykonávají pouze muži a na břehu můžete pozorovat malé označené kopečky soli. Jezero je růžové hlavně díky minerálům, které jsou obsaženy ve vodě.

Národním symbolem Senegalu je strom baobab, který můžete potkat opravdu na každém rohu. Dokonce se říká, že kruhový objezd vynalezli právě v Senegalu, aby ochránily rostoucí baobaby. Dřevo baobabů používají i na čištění zubů. Tvrdí, že prý dřevo je to nejlepší na ochranu proti paradontóze a zubním kazům. V Senegalu byste mohli být mírně v šoku až z přehnané pohostinnosti místních obyvatel. Funguje zde totiž kultura terangy, což v překladu znamená pohostinnost. Domorodí obyvatelé si chovají cizince ve velké úctě a nejeden turista tím může být zaskočen. Senegalská kuchyně je považována za jednu z nejlepších v celé Africe a mezi nejvyhledávanější pokrmy zde patří čerstvé ryby, ale i dobroty z kuřecího masa.