0

Severní a Jižní Kypr

Aktuality
Severní a Jižní Kypr

Severní a Jižní Kypr

29.4.2016

Kypr jako třetí největší ostrov Středozemního moře dodnes tvoří doslova křižovatku tří kontinentů. Architektura i kultura celého ostrova byla ovlivněna právě blízkostí svých tří nejbližších sousedů, kdy na východě sousedí s Řeckem, na západě se Sýrií a na jihu s Egyptem.

Tento ostrov lásky, jak je Kypru často přezdíváno, však neměl vždy na růžích ustláno a nezávislosti se těší až v posledních letech. Již od starověku se na Kypru střídaly nadvlády a Kypr byl v podstatě pod neustálými nájezdy a útoky okolních států. Tento malebný ostrov na hranici několika starověkých kultur vždy fungoval jako centrum obchodu, kterému chtěl každý panovník vládnout. Skoro by se dalo říct, že ovládnutí Kypru patřilo k bontonu dobyvatel. Po letech střídání nadvlád se vlády nad Kyprem v roce 1191 chopil Richard I., který zde založil křižácký stát. Křesťanský stát byl bohužel o několik set let později prodán Benátkám, až se v roce 1571 dostal do rukou Osmanské říše. Nakonec v roce 1878 ostrov získali Britové, kteří si ho udrželi až do roku 1960, kdy Kypr získal nezávislost. Avšak již o rok později vypukly spory mezi místními Řeky a Turky, které v roce 1971 vyvrcholily rozdělením Kypru na dvě části - severní část připadla Turkům a jižní zase Řekům. Tyto dvě části jsou dodnes odděleny zelenou linií a žádné boje zde dávno neprobíhají. I přes smutnou historii je Kypr jedním z nejoblíbenějších turistických destinací a to hlavně proto, že se zde bez problému domluvíte i bez tlumočníka.

Podnebí je zde středomořské s dlouhými a horkými léty. Nejideálnější dobou pro návštěvu je vlastně kdykoli od dubna do října, kdy slunce svítí v průměru 11 hodin denně. Nejteplejšími měsíci jsou určitě červenec a srpen, kdy teplota dosahuje až 45°C. Místní dokonce tvrdí, že na Kypru zaprší maximálně 2x do roka.

Již po 3,5 hodinách letu se dostanete na místo, kde si i dnes budete připadat jako v dobách antiky. Zdejší pohádkové pláže a průzračně modré moře si získá i nejzatvrzelejšího odpůrce povalování.

Většina rušných letovisek je umístěna hlavně v jižní části. Mezi nejznámější resorty patří Agia Napa, kde se také nachází nejúchvatnější pláž celého ostrova. Pláž Nissi je slavná díky svému jemnému písku, do kterého vám nohy zapadnou jako do bavlnky. Skály postupně se svažující do moře vytváří dokonalou scenérii, která pohladí duši nejednoho turisty.

Další velmi oblíbenou destinací je určitě oblast Paphosu, který je velmi vyhledávaný hlavně Brity, Čechy i Slováky. Místní „Korálová zátoka“ je vhodná nejen pro rodiny s dětmi, ale je to i místo častých konferencí a sportovních soustředění.

Pokud se chcete vyhnout velkému ruchu, Kissonerga (Cynthiana beach hotelQueen´s Bay hotel) je pro vás jako stvořená. V blízkosti se nachází nejen aquapark, ale i archeologické naleziště.

Za nejrušnější a nejoblíbenější středisko lze jednoznačně považovat Larnaku, která disponuje vším, co si jen její návštěvník zamane. Je vhodná jak pro páry, tak i pro rodiny s dětmi a vyžití je tady opravdu hodně. Hotely jsou na vysoké úrovní a samozřejmostí na pláží jsou slunečníky i lehátka. Pokud vás opalování omrzí, můžete vyzkoušet bohatou nabídku vodních sportů. Milovnici potápění by určitě neměli vynechat pláž Polis, která je lemována vzácnými eukalypty, popřípadě slavnou Cavo Gro s podmořskými jeskyněmi a romantickými plážemi.

V Severní části Kypru naleznete pohádkové hotely s výborným servisem. Pokud Vás neodradí povinné mezipřistání v Alanyi, za necelých pět hodin letu naleznete krásu, komfort, odpočinek a zábavu. Když na to příjde, můžete se ubytovat přímo na zámku (Le Chateau Lambousa). 

Hlavním městem Kypru je Nikósie, která je od roku 1971 rozdělena hranicí na 2 části. Turisté by se měli mít na pozoru, protože název Nikósie je používán především cizinci. Pro místní má jejich město dnes název Lefkosia a tak ho najdete jak na mapách, tak na turistických značeních. Jako pozůstatek dobyvatelských dob si Nikósie ponechala své obrovské kamenné hradby, které i dnes stále obklopují město. Hradby jsou v některých místech 10 m široké a 5 m vysoké, ale ani tak nedokázali zabránit dobytí města Turky. Při návštěvě města vás jistě zarazí vzhled hlavní brány, takzvané brány Famagusta. Tuto bránu v 16. st. postavili Benátčané jako nový vstup do města, a tak brána vypadá jako by vypadla z blízkosti benátských kanálů. Při návštěvě Nikosie byste zajisté neměli minout slavnou Ledra Street, která je plná obchůdků i obchodů, kde si nějaký suvenýr určitě vyberete. Město je i plné tržišť, kde si můžete pochutnat na šťavnatém čerstvém ovoci až za směšné ceny. Vedle arcibiskupského paláce se nachází katedrála Sv. Jana, ale nenechejte se oklamat názvem, protože na naše poměry jde spíše o skromný kostelík. Zvenku ničím nezaujme, ale hned po tom, co vkročíte dovnitř, pochopíte, proč je tak oblíbený. Tato katedrála byla postavena za turecké nadvlády a uvnitř se nachází nádherné malované fresky vyprávějící příběhy z bible. Je zde i freska ukřižování Ježíše Krista, pod kterou stojí i osoby zodpovědné za jeho smrt. Všichni na sobě mají turbany, čímž chtěl autor vyjádřit útlak Turků, ale Turci si tady této drobnosti nikdy nevšimli a autor za tuto urážku tak nikdy nebyl potrestán. V blízkosti se nachází také pomník Svobody, který byl postaven hned po tom, co obyvatelé Kypru získali nezávislost.

Nedaleko Nikósie se nachází město Idalion. Toto bývalé královské město údajně pochází z dob Trojských válek a vztahuje se k němu stará pověst. Podle ní se jeden z králů vracejících se z Trojských válek zastavil na Kypru a rozhodl se založit zde město. Ve snu se mu zdálo, aby založil město tam, kde poprvé uvidí vyjít slunce. Král se vzbudil zrovna při východu slunce a tak zvolal: „ Idda Illios“ což v překladu znamená: „Vidím slunce“. A právě z tohoto zvolání vzešel název města Idalion. Až vás omrzí ruch velkoměsta, měli byste se vydat směrem k pohoří Pěti prstů. Toto pohoří si získalo své jméno hlavně tím, že je tvořeno pěti nejvyššími výběžky a z dálky si jistě všimnete jedné malé nesrovnalosti. Na kamenném základě pohoří jsou namalované 2 vlajky - jedna je turecká a ta druhá také, ale její barvy jsou naopak. Ta první vyjadřuje Turecko a ta druhá zase Severokyperskou Tureckou republiku. Na jihozápadě byste určitě neměli minout klášter Sv. Mikuláše, známý také jako „Klášter koček“. Tento klášter vděčí za svůj vznik Svaté Heleně, matce římského císaře Konstantina. Podle legendy se Helena snažila najít zbytky svatého kříže, na kterém byl ukřižován sám Ježíš Kristus. Při jedné z cest do Jeruzaléma, ale její loď zasáhla silná bouřka a Helena tak byla nucena uchýlit se do bezpečí Kypru. Bylo to místo, které bylo již dávno vybydlené, neboť se zde hadi přemnožili tak moc, že už nebylo možné zde přebývat. Legenda říká, že se Heleně v noci ve snu zjevil anděl, který ji prosil o klášter. Helena jeho prosbu splnila a klášter zde postavila. Také zde vyslala loď plnou koček, aby pomohla místním obyvatelům v boji s hady. Kočky zde přebývají dodnes a jejich péči zajišťují mnišky z kláštera.

Na jihovýchodě Kypru poblíž města Nikósie se nachází i nejslavnější mešita Kypru, Hala Sultan. Je to poutní místo nejen pro věřící, ale i pro mnoho turistů. Podle jedné z legend na tomto místě kdysi zemřela žena jménem Unchara, která byla příbuznou proroka Mohammeda. Unchara údajně spadla z muly tak nešťastně, že si zlomila vaz. Na její památku zde pozůstalí postavili mešitu. Pokud jde o kyperskou kuchyň, jde hlavně o směs orientálních vlivů a středomořské kuchyně. Za národní jídlo lze považovat kleftiko, na které jsou obyvatelé Kypru vskutku hrdí. Důvodem je to, že kleftiko znamená „ukradené maso“. Traduje se, že když kdysi zloděj ukradl berana nějakému farmáři, tak si vykopal díru blízko řeky, kterou zapálil, berana do ní vložil, a pak zamaskoval tak, aby díru nikdo nenašel. Když se pak ráno vrátil, spokojeně si už odnesl pečené skopové. Jako národnímu pití můžeme říkat Brandy Sour - jde o alkoholický nápoj, který slouží především jako welcome drink v téměř každém hotelu.

Pokud chcete objevovat krásy Kypru sami bez průvodce, určitě se nebojte půjčit si auto. Hotely vám s vyřízením pomohou a půjčené auta zde mají červenou značku, takže okolní řidiči vědí, že nejste místní. Téměř podél každé silnice potkáte včelí úly, jelikož je zde chov včel velmi populární. Samozřejmostí jsou aleje ovocných stromů, kde si můžete utrhnout jak citrusy, tak i avokádo nebo kiwi. A pokud můžeme doporučit suvenýr, bez kterého byste Kypr neměli opouštět, pak jde určitě o Kyperský kříž. Kyperský kříž je symbol celé krajiny a můžete jej koupit téměř v každém obchůdku. Avšak vždy jde o napodobeniny archeologického nálezu. Originál je dodnes vystaven v muzeu v Nikósii a jeho původ zůstává záhadou. Podle vědců pochází z doby před 2 500 lety, avšak v té době křesťanství ještě nebylo. Kyperský kříž je pro Kypr tak důležitý, že je dokonce i na eurových mincích.