0

Kapverdské ostrovy

Aktuality
Kapverdské ostrovy

Kapverdské ostrovy

29.3.2016

„A když bůh dokončil stvoření světa a pohlížel na své dílo, spráskl ruce a drobečky z jeho rukou spadli do moře a vytvořily Kapverdské ostrovy.“, přesně tak praví jeden z mýtů popisující stvoření tohoto kouzelného souostroví. Kapverdy, česky také nazývány jako ostrovy Zeleného mysu, jsou tvořeny 10 hlavními ostrovy a řadou dalších menších ostrůvků. Tyto ostrovy sopečného původu se nacházejí v Atlantském oceánu jen necelých 500 km od pobřeží Senegalu.

Celková rozloha všech ostrovů i ostrůvku je asi 4033 km2, což opravdu není mnoho. Právě díky své intimní atmosféře a křišťálovému moři se Kapverdy staly rájem pro všechny turisty.

Historie Kapverd není příliš pozitivní. Dlouhé roky byly tyto ostrovy panenským místem, kde lidská nohavůbec nevstoupila. Vše se změnilo v roce 1456, kdy na jeden z hlavních ostrovů Boa Vista doplul mořeplavec Alvis Cadamosto. Cadamosto byl ve službách Portugalska, a tak není příliš divu, že se Kapverdy ihned staly novou kolonií se skvělou strategickou pozicí. Dlouhou dobu ostrovysloužily jako překladiště otrokůna cestě do Ameriky. Lodě zde také nabíraly zásoby vody a potravin při své pouti do Nového Světa. Mezi léty 1773 - 1866 zde udeřily 3 hladomory, které stály život asi 40% obyvatel Kapverdských ostrovů. Asi i proto je dnes počet obyvatel tak malý, žije zde zhruba něco přes 400 000 obyvatel, což není ani polovina Prahy.

Není ani divu, že úředním jazykem zde je portugalština a také kapverdská kreolština. Ale nemusíte se bát, pokud ani jedním jazykem nevládnete, bez problému se tu domluvíte anglicky nebo dokonce i francouzsky.

Kapverdské ostrovyvznikly už před tisíci lety jako pozůstatek místní sopečné činnosti a i proto zde můžeme najít jak jemné písečné pláže nejzlatější barvy, tak i strmé úpatí hor. Díky poloze poblíž rovníku se zde počasí celoročně příliš nemění.

Teploty se zde po většinu času pohybují od 24-29°C. Nejteplejší měsíce roku jsou srpen, září a říjen, kdy teplota šplhá k 29°C.

Právě kvůli svému umístění uprostřed oceánu jsou Kapverdy bičovány pasátovými větry, které zde přinášejí chladný vzduch i mraky. Ostrovy jsou větrné, ale nenechte se tímto počasím oklamat, i přes mračná oblaka je vždy nutné používat vysoký UV faktor, a to i když si myslíte, že slunce zrovna nesvítí. Co se týká opalování, doporučujeme spíše odpočívat pod slunečníkem, rychle se spálit není v rovníkových Kapverdách nic složitého.

Mezi nejoblíbenější ostrovy patří Santa Luzia a Boa Vista, ovšem drahokamem Kapverdského souostroví je ostrov Sal.

Na tento malebný kousek panenské přírody se dostanete asi po 6 hodinách a 17 minutách letu. Na ostrov je ale nutné se dostat charterovým letem.

Sal je plný nádherných pláží jako z pohádky a moře je tak čisté, že vidíte vše, co se na dně děje. I proto je to ideální místo pro potápění a šnorchlování. Vidět zde můžete vše od běžných druhů ryb až po žraloky a někdy i karety, které zde připlouvají sázet svá vejce. Při návštěvě ostrova Sal se určitě stavte i ve městě Santa Maria, kde si můžete najmout loď na plachtění. Pokud ovšem nemáte kapitánský průkaz, není vůbec žádný problém najmout si katamarán i s kapitánem a užít si krásy zdejšího křišťálového moře. Na severu ostrova Sal je i pár přírodních rarit. Navštívit zde můžete například mořská lávová jezírka, jejichž bahno vyléčí ekzémy i kožní problémy. Nedaleko se nachází i další zajímavý přírodní úkaz, takzvané „Modré Oko“. Je to vlastně jeskyně plná mořské vody, v jejímž stropě se vytvořila díra, ve tvaru oka. Zhruba v poledne zde slunce míří pod takovým úhlem, že se na hladině moře vytvoří obraz modrého lidského oka. Ale nad kým bdí nebo co hlídá, o tom se obyvatelé dohadují dodnes. Za návštěvu stojí i starý středověký solný důl ve vyhaslém kráteru sopky. Místní tvrdí, že kdo se v něm vykoupe, ten omládne aspoň o 10 let. Pokud máte pocit, že vše objet byste sami nezvládli, jsou zde místní průvodci, kteří vám vše důležité ukážou a také vás tam zavezou.

Ostrovu Boa Vista se také občas přezdívá Kapverdská Sahara. A opravdu se zde budete cítit jako byste se ocitli uprostřed pouště. Písečné duny zde navály větry až z africké Sahary a kvůli skalistému pobřeží je to i pohřebiště mnoha lodí. Zážitek ještě umocňuje fakt, že tu v podstatě není žádný signál, a tak si nerušeně můžete užívat pohled na rezavé vraky, kdysi krásných lodí.

Jako přesný opak ostrova Boa Vista se jeví ostrov Fogo, který by klidně mohl být považován za tropický ráj uprostřed oceánu. Dominantou ostrova je stále činná sopka, která naposled vybouchla v roce 1985. Tvoří ji jeden hlavní kráter, který má v průměru přeš 500 m, takže o žádného drobečka se nejedná. Kolem hlavního kráteru jsou ještě 2 malé krátery. A právě sopce ostrov Fogo vděčí za svou úrodnost. Láva a popel ostrov pravidelně zásobují úrodnou půdou a ostrov Fogo je tak tím nejúrodnějším v celém souostroví. Dnes se zde nachází kávové plantáže, banánovníky a pěstuje se i papája. Ale to, co turisty většinou nejvíce zaujme, je baobab. Tyto záhadné stromy žijí i několik stovek let a jsou zdrojem množství vitamínů a minerálů.

Hotely v Kapverdském souostroví jsou povětšinou luxusní a své hosty si velmi hýčkají. Skoro každý hotel nabízí množství animačních programů, ze kterých si vybere i ten nejnáročnější host. Když vás koupání v moři už omrzí, můžete například zkusit aquaerobic nebo minigolf a tenisové kurty. Pobytové taxy se na Kapverdách platí přímo na hotelu a cena je většinou od 2€ na den.

Díky pasátovým větrům jsou Kapverdské ostrovy přímo rájem surfařů. Surfovat zde umí skoro každý a tak není divu, že se zde každoročně pořádá i několik mezinárodních soutěží včetně světového poháru. A pokud surfovat neumíte, nemějte vůbec strach. V blízkosti hotelů je množství surfařských škol, kde vás ochotně naučí základy surfingu.

Rovníková poloha může i za to, že slunce zde každodenně zapadá už v 6 hodin odpoledne. A tak máte aspoň příležitost navštívit místní restaurace a zábavy. Vzhledem k tomu, že se většina obyvatel živí hlavně rybolovem, tak vám restaurace nabídnou až neuvěřitelné množství mořských ryb, humrů, langust, chobotnic a mnoho dalšího až za směšně nízké ceny. Kuchyně byla silně ovlivněna historií Kapverd, a proto ji můžeme považovat za jakýsi mix kuchyně portugalské, africké a brazilské, kde základem všeho jsou úlovky z moře. Za zkoušku určitě stojí i vyhlášené kapverdské sýry. Po večeři můžete zavítat na některou ze zábav, kde vám místní ukážou několik folklórních tanců. Mezi nejznámější patří styl morna. Jde hlavně o vyjádření nářku a stesku otroků po domově a nejznámější interpretkou tohoto stylu byla Césaria Évora, která dodnes platí za kapverdský poklad. Dalším důležitým tanečním stylem je batuk, což je v podstatě tanec plodnosti. Tančí ho pouze ženy, a aby zvýraznily pohyby svých boků, ovazují si kolem nich pestrobarevné šátky. I přes smutnou historii těchto ostrovů, je to dnes jedna z nejrychleji se rozvíjejících turistických destinací, která má každému, co nabídnout.